Apple’ın otomotiv pazarına girme hırsı çok mu büyüktü? Geçen yıl, raporlar Apple’ın 2025’te tamamen sürücüsüz bir araba piyasaya süreceğini tahmin ediyordu. Bloomberg şirket planlarını aşağı yönlü revize ediyor. 6 Aralık 2022’de Amerikan medyasında yayınlanan son bilgilere göre elektrikli araç bir yıl ertelenecek ve yarı özerklik sunacak.

Apple için çok yüksek hırslar

Apple markası, Titan adını verdiği aracıyla otomotiv pazarına damgasını vurmak istedi. Arabanın şoförünün olmamasının yanı sıra limuzin formatında koltukları olan direksiyonsuz veya pedalsız olması gerekiyordu. Sonunda mühendisler, yıllarca süren geliştirmeden sonra, araba tamamen otonom değilse bu vizyonun mümkün olduğuna artık inanmıyorlar.

aynı kategoride

Sağlık verileri: Bu neden Fransa için çok önemli bir konu?

Detaylarda, Bloomberg otomobilin 2026 lansmanı için 100.000 $’dan fazlaya mal olabileceğini duyurdu. 120.000 $’lık öngörülen fiyat yeniden düzenlendi. Nitekim Apple, Tesla ile aynı kaderi yaşamamak için tamamen otonom olmayan bir otonom sistem satmak istemiyor. Apple markasının modeli, General Motors veya Ford’un sürüş yardım seçenekleri gibi sadece otoyollarda otonom olmalıdır. Bu kısmi sürüş sistemi, Elon Musk’ın şirketinin kamera sisteminden farklı olacak. Tim Cook’un işi, LiDAR sensörlerine ve radarlarına dayanacak.

Apple markası da aracını Denali kod adlı bir sistemle donatmayı planlıyor. Bu yazılımın gücü, birleştirilmiş 4 bilgisayara eşdeğer olacaktır.

Project Titan, 2014’teki lansmanından bu yana birkaç kez yeniden tasarlandıktan sonra başka bir aksilik yaşıyor. Geçen yıl, ekiplerden sorumlu mühendis Doug Field, üç yıl görev yaptıktan sonra Ford’a gitmek için şirketten ayrıldı. Temmuz 2021’de, daha önce Apple Watch ürün geliştirmeden sorumlu olan Kevin Lynch ile değiştirildi.

Hayalden gerçeğe, tamamen otonom bir arabanın tutkusu hala çok uzak görünüyor. Son on yılda teknoloji ve otomotiv devleri, pazarlanacak yeterli bir model oluşturamadı. Argo AI gibi uzmanlaşmış şirketler değer kaybettiğinden veya iflas başvurusunda bulunduğundan, ekonomik bağlam da duruma yardımcı olmadı. Böyle bir bozguna uğramamak için Apple, asırlık otomobil pazarına girmek için zaten olgunlaşmış bir teknoloji olan yarı otonom bir elektrikli otomobile güveniyor.genel-16