James Webb Uzay Teleskobu tarafından görülen Orion Bulutsusu’nun iç bölgesi.

James Webb Uzay Teleskobu, 2022’yi Big Bang’den sonraki erken evrene ait göz kamaştırıcı görüntülerle aydınlatarak, yeni bir astronomi çağını ve gelecek yıllarda kozmos hakkında anlatılmamış ifşaatları müjdeledi.

Halen faaliyette olan Hubble teleskobunun yerini uzaya gönderilen en güçlü gözlemevi aldı ve ilk kozmik görüntülerini Temmuz ayında iletmeye başladı.

Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’ndeki Webb misyon ofisi başkanı Massimo Stiavelli, “Aslında neredeyse her alanda beklenenden daha iyi davranıyor” dedi.

Bilim adamları, şu anda Dünya’dan bir milyon mil (1,6 milyon kilometre) uzaklıkta güneşin yörüngesinde dönen Webb teleskobunun, garantili ömrünün iki katı olan 20 yıl dayanması gerektiğini söylüyor.

Stiavelli, “Aletler daha verimli, optikler daha keskin ve daha kararlı. Daha fazla yakıtımız var ve daha az yakıt kullanıyoruz” dedi.

Görüntülerin netliği için kararlılık çok önemlidir.

Misyon ofisi şefi, “Gereksinimimiz, işaretleme doğruluğu açısından Hubble’ınkine benziyordu. Ve sonunda yedi kat daha iyi olduk,” diye ekledi.

Halkın keşiflere olan iştahı, teleskop görüntülerinin renklendirilmesiyle beslendi.

En uzak galaksilerden gelen ışık, çıplak gözle görülebilen görünür spektrumdan, Webb’in eşi benzeri görülmemiş bir çözünürlükle gözlemlemek için donanımlı olduğu kızılötesine doğru uzatıldı.

Bu, teleskopun uzak evrenden gelen en zayıf ışıltıları benzeri görülmemiş bir çözünürlükte algılamasını, bir bulutsudaki yıldızların ortaya çıkışını maskeleyen toz perdesinin ardını görmesini ve güneş sistemimizin dışındaki yıldızların yörüngesinde dönen ötegezegenlerin atmosferini analiz etmesini sağlar.

James Webb teleskopu, evrenin yeni bir görünümünü sunuyor

Gaz ve tozun ötesini görmesini sağlayan kızılötesi yetenekleri ve yeni görüntülerden bir seçki ile yörüngeye yerleştirilecek en güçlü James Webb uzay teleskobu üzerindeki grafik.

18 yaprak

Cornell Üniversitesi Astronomi bölümünde doçent olan Lisa Kaltenegger, “Gözlemlerin ilk yılı, potansiyel olarak Dünya’ya benzeyebilecek yaşanabilir bölgedeki küçük kayalık gezegenler için aracı test etmenin bir yolu” dedi.

“Ve testler çok güzel. Muhteşemler.”

Webb, ABD uzay ajansı NASA’da 30 yıllık bir projeyi taçlandıran 2021’in sonunda bir Ariane 5 roketiyle fırlatıldı.

6,2 tonluk gözlemevini uzaya yerleştirmek için 10.000 kişi ve 10 milyar dolar gerekti.

Son yörüngeye giderken Webb, tenis kortu büyüklüğünde beş katmanlı bir güneş kalkanı ve ardından 18 altıgen, altın kaplı parça veya taç yapraktan oluşan 6,5 metrelik bir ana ayna yerleştirdi.

Neptün'ün halkaları, yüksek irtifadaki metan buzu bulutları

Neptün’ün halkaları, yüksek irtifadaki metan buzu bulutları.

Bir metrenin milyonda birinden daha azına kalibre edildikten sonra, 18 taç yaprak, titreşen yıldızları toplamaya başladı.

Geçen 12 Temmuz’da, ilk görüntüler, Webb’in, bazıları Evrenin doğuşuna yakın tarihlere dayanan binlerce gökadayı ve Karina Bulutsusu’ndaki bir yıldız doğumevini ortaya çıkaran yeteneklerinin altını çiziyordu.

Jüpiter, dev gaz gezegeninin işleyişini anlamaya yardımcı olması beklenen inanılmaz ayrıntılarla yakalandı.

‘Çok fazla’ galaksi

Yıldızların doğduğu dev toz sütunları olan “Yaratılış Sütunları”nda yer alan görüntülerin mavi, turuncu ve gri tonları büyüleyiciydi.

Bilim adamları vahiyleri yıldız oluşumu modellerini yeniden düşünmenin bir yolu olarak gördüler.

Yeni gözlemevini kullanan araştırmacılar, biri yaklaşık 13.8 milyar yıl önce Büyük Patlama’dan sadece 350 milyon yıl sonra var olan şimdiye kadar gözlemlenen en uzak galaksileri buldular.

Webb teleskobunun kızılötesi özelliği, Hubble teleskobu ile karşılaştırıldığında 'Yaratılış Sütunları'(R) için bir kaleydoskop renk oluşturur.

Webb teleskobunun kızılötesi ışığı, Hubble teleskobunun 2014’teki görünür ışık görüntüsüyle karşılaştırıldığında ‘Yaratılış Sütunları'(R) için bir kaleydoskop oluşturur.

Galaksiler aşırı parlaklıkta görünürler ve teorilerin öngördüğünden 100 milyon yıl önce oluşmaya başlamış olabilirler.

Fransa Alternatif Enerjiler ve Atom Enerjisi Komisyonu’nda astrofizikten sorumlu bilim direktörü David Elbaz, AFP’ye verdiği demeçte, “Uzak evrende, modellere kıyasla çok daha fazla galaksimiz var” dedi.

Başka bir sürpriz de, Hubble’ın temelde düzensiz şekilli galaksileri gözlemlediği yerlerde, Webb teleskobunun hassasiyetinin bizimkine benzer muhteşem sarmal galaksiler üretmesi oldu.

Bu, yıldız oluşumunun anahtarlarından biri olabilecek potansiyel bir evrensel model üzerinde düşünmeye yol açtı.

Webb ayrıca, ilk yıldızlar ve ilk galaksiler arasındaki potansiyel kayıp halka olabilecek, önde gelen milyonlarca yıldızdan oluşan bir küme bolluğu açtı.

James Webb Uzay Teleskobu'ndan alınan ilk kızılötesi görüntü, ABD Başkanı Joe Biden ve National ile bir brifing sırasında görüldü.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk kızılötesi görüntü.

Webb, ötegezegenler alanında, 2014 yılında keşfedilen WASP-96 b adlı çok uzaklardaki bir gaz devine odaklandı.

Dünya’dan yaklaşık 1.150 ışıkyılı uzaklıkta olan WASP-96 b, Jüpiter’in yaklaşık yarısı kadardır ve yıldızının etrafında sadece 3,4 günde dönmektedir.

Webb, Wasp 39-b’nin atmosferinde karbondioksit bulunduğuna dair ilk doğrulamayı sağladı.

Ancak Stiavelli’ye göre, “Bazı büyük şeyler ya henüz gözlemlenmedi ya da henüz açıklanmadı.”

© 2022 AFP

Alıntı: Webb teleskopu yıldızların yeni çağını vaat ediyor (2022, 7 Aralık), 7 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-webb-telescope-age-stars.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1