ABD’li araç çağırma firması Uber Technologies ve sürücüsüz teknoloji üreticisi Motional, Çarşamba günü Las Vegas’ta halka açık robotaksi hizmetini başlattı. Zorlu düzenleyici incelemeler ve otonom araç teknolojisinin gecikmiş ticari kabulü, robotaksi hizmetlerinin konuşlandırılmasını geciktirerek yatırımcıları endişelendiriyor. Lansman, her iki şirket arasındaki sürücüsüz araçlar için münhasır olmayan 10 yıllık bir anlaşmanın parçası ve bunu Los Angeles’ta piyasaya sürmesi bekleniyor.

Çoklu pazar anlaşmasında, Motional’ın otonom araçları aynı zamanda hem yolcuları hem de Uber ve Uber Eats bölümü için teslimat kalemlerini taşıyacaktı.

Şirketler şimdilik araç operatörlerine sahip olacaklarını ancak önümüzdeki yıl tamamen sürücüsüz bir deneyimi halka sunmak için çalıştıklarını söylediler.

Yolculuğu tamamlamak için otonom bir araç mevcutsa Uber, sürücüyü araçla eşleştirecek ve otonom yolculuk onaylanıp onları almaya gönderilmeden önce sürücüye kaydolmaları için bir teklif verilecek.

Uber, otonom araç araştırma bölümünü 2020’de San Francisco merkezli startup Aurora’ya sattıktan sonra kısa bir aradan sonra robotaxi planlarını yeniden canlandırıyor.

Uber ayrıca, otonom sürüş girişimi Nuro ile şirketin Kaliforniya ve Teksas’taki sürücüsüz dağıtım bölmelerini kullanmak için 10 yıllık bir anlaşma imzaladı.

Geçen ay, rakibi Lyft, robotaksi hizmetini bu yılın başlarında Las Vegas’ta kullanıma sunduktan sonra Los Angeles’ta başlatacağını söyledi.

Robotaksi hizmeti için Hyundai’nin IONIQ5 elektrikli otomobilini kullanan Motional, Güney Koreli üretici ile otomotiv teknolojisi şirketi Aptiv’in ortak girişimi ve birkaç yıldır güvenlik sürücüleri olmayan otonom araçları test ediyor.

Çarşamba günü Uber, hiçbir zaman tahsil etmediği iptal ücretlerini tehdit ettiği ve bazı yolculuklarda ücret tahminlerini abarttığı için bir Avustralya mahkemesi tarafından Çarşamba günü 21 milyon Avustralya Doları (kabaca 115 crore) para cezasına çarptırıldı. Ceza, bir düzenleyicinin istediğinden daha azdı.

ABD araç paylaşım uygulamasının Avustralya kolu, müşterileri 2017’den 2021’e kadar bazı yolculukları iptal ettikleri için ücretlendirilecekleri uyarılarıyla yanıltarak ve Ağustos 2020’ye kadar sunduğu bir taksi hizmetinin ücretlerini tahmin etmek için hatalı bir yazılım algoritması kullanarak tüketici yasasını çiğnedi. Federal Mahkeme karar verdi.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8