TSMC, Arizona çip fabrikalarından yıllık 10 milyar dolar gelir elde ediyor

Tayvan yonga üreticisi TSMC Arizona’da ikinci bir çip fabrikası kurmayı planlıyor ve ilk yatırımını üç katına çıkararak 40 milyar $’a çıkarmayı planlıyor.

tarafından yabancı yatırım Tayvan Yarı İletken İmalat A.Ş.dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi ABD tarihinin en büyüklerinden biridir.

İlk çip fabrikasyon tesisi veya fab, 2024 yılına kadar faaliyete geçecek, yakındaki ikinci tesis ise şu anda üretimde olan ve “3 nanometre” olarak adlandırılan en gelişmiş çipleri 2026 yılına kadar yapacak.

Ayrıca Oku

Chipmaker TSMC, Almanya genişlemesi hakkında konuşmak için çok erken olduğunu söylüyor
Tayvan, ABD eyalet valisi ile yaptığı toplantıda amp39democracy chipsamp39'u tanıtıyor

ABD Başkanı Joe Biden ve önde gelen TSMC müşterilerinin CEO’ları da dahil olmak üzere diğerleri, kuzey Phoenix’in kurak ve çorak bir kesimindeki 12 milyar dolarlık yeni tesisin açılış törenine katıldı.

TSMC Başkanı, “Her iki fabrika ile tamamlandığında, yılda 600.000’den fazla gofret üreteceğiz, bu da yıllık gelirde 10 milyar doları temsil edecek” dedi. Mark Liu, bu çipleri kullanan müşterilerin yıllık satışlarının 40 milyar doların üzerinde olacağını da sözlerine ekledi. Gofret, yongaların üzerinde yapıldığı parlak disktir.

Liu, iki fabrikanın 4.500’ü TSMC kapsamında ve geri kalanının tedarikçiler tarafından doldurulması dahil olmak üzere 13.000 yüksek ücretli teknoloji işi yaratacağını söyledi.

Apple Inc., Nvidia Şirketive Advanced Micro Devices Inc, tüm büyük TSMC müşterileri, çiplerinin yeni Arizona fabrikalarında yapılmasını beklediklerini söylediler.

“Ürünlerimize dünyanın her yerinde güç sağlamaya yardımcı olan çipleri üretmek için TSMC ile birlikte çalışıyoruz. Ve TSMC Amerika’da yeni ve daha derin kökler oluştururken bu çalışmayı önümüzdeki yıllarda genişletmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi. Elma CEO Tim Cook.

AMD CEO’su Lisa Su, “AMD, her iki fabrikanın da büyük bir müşterisi olmayı bekliyor ve biz de TSMC ve tüm ekosistemle yakın çalışmaya kararlıyız” dedi.

Fab 21 olarak adlandırılan ilk fabrikanın çevresinde hala en az bir düzine büyük vinç kurulu durumda.

TSMC’nin kurucusu 91 yaşındaki Morris Chang liderliğindeki üst düzey yöneticiler, bir Amerikan bayrağı ve “A Future Made in America Phoenix, AZ” yazan bir pankartla kaplı yeni fabrikanın arka planına karşı, fabrika açılışını köpüklü şarapla kadeh kaldırdı.

Chang, Arizona’da işe alınan yaklaşık 600 mühendisin eğitim için Tayvan’a gönderildiğini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’nde fabrikalar inşa etme arzusu hakkında “Bu, 25 yıl önceki hayalimin şimdi gerçekleştirileceğine dair çok iyi bir işaret” dedi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9