Salı günü TSMC, Arizona’da planlanan iki yonga üretim tesisi açıldığında yıllık gelirinin 10 milyar dolar olacağını tahmin etti. Tayvanlı yonga üreticisi, fabrikalardaki planlı yatırımını üç kattan fazla artırarak 40 milyar dolara çıkardığını söyledi. İlk fabrika 2024’te faaliyete geçecek, yakındaki ikinci tesis ise 2026’ya kadar gelişmiş çipler üretecek. 12 milyar $’lık (kabaca 99 crore) yeni tesisin üretim alanına ilk ekipman.

TSMC, “Her iki fabrika ile tamamlandığında, yılda 600.000’den fazla gofret üreteceğiz, bu da yıllık 10 milyar $ (kabaca Rs. 82 crore) geliri ve müşterilerimizle birlikte yılda 40 milyar $’ın (kabaca 330 crore) üzerinde ürün satışını temsil edecek” dedi. İcra Kurulu Başkanı Mark Liu.

Liu, projelerin 31.000 inşaat işiyle sonuçlanacağını ve “4.500 doğrudan TSMC çalışanı dahil olmak üzere ek 13.000 yüksek ücretli yüksek teknoloji işi yaratacağını” sözlerine ekledi.

Tüm büyük TSMC müşterileri olan Apple, Nvidia ve Advanced Micro Devices, çiplerinin yeni Arizona fabrikalarında yapılmasını beklediklerini söylediler.

Apple CEO’su Tim Cook, “Ürünlerimizi dünyanın her yerinde çalıştırmaya yardımcı olan çipleri üretmek için TSMC ile birlikte çalışıyoruz. Ve TSMC Amerika’da yeni ve daha derin kökler oluştururken bu çalışmayı önümüzdeki yıllarda genişletmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

AMD CEO’su Lisa Su, “AMD, her iki fabrikanın da büyük bir müşterisi olmayı bekliyor ve biz de TSMC ve tüm ekosistemle yakın çalışmaya kararlıyız” dedi.

Fab 21 olarak adlandırılan ilk fabrikanın çevresinde hâlâ en az bir düzine büyük vinç kurulu durumda. Fabrika Phoenix’in kuzey kesiminde, kahverengi tepeler ve boş araziyle çevrili.

Arka planda bayrak ve “A Future Made in America Phoenix, AZ” yazan bir örtü ile yeni TSMC fabrikası ile, 91 yaşındaki kurucusu Morris Chang liderliğindeki TSMC yöneticileri, ana makine tedarikçileri ve Apple, Nvidia ve AMD’nin CEO’ları ile birlikte, fabrika açılışını köpüklü şarapla kutladı.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8