Akıllı telefonlar günümüzde oldukça güçlü ve tam donanımlı bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarın yaptığı hemen hemen her şeyi yapabiliyorlar. Zaten teori de öyle diyor. Uygulamada pek çok sınırlama vardır ve bunlardan bazıları akıllı telefon tasarımına özünde dokunmuş olsa da, üreticiler tarafından oraya getirilen sınırlamalar vardır. İşte burada köklendirme devreye girer. Köklendirme, temel olarak akıllı telefonunuza tam erişim sağlar; sistem uygulamalarıyla uğraşın, özel rom’lar yükleyin ve tüm sensörleri istediğiniz şekilde kullanın. İnsanlar, Doom ve Quake gibi PC oyunlarını çalıştırmak ve tam gelişmiş bir Windows işletim sistemi kurmak dahil olmak üzere, köklü telefonlarda bazı çılgınca şeyler yapmışlardı.

Tabii ki, telefonunuzu rootladıktan sonra parçalamak zorunda değilsiniz. Sizi rahatsız eden bir sistem özelliğinden veya uygulamadan kurtulmak ya da normalde desteklenmeyen bir şey yüklemek isteyebilirsiniz. Köklenmenin de bazı dezavantajları vardır. Garantinizi geçersiz kılarsınız ve büyük olasılıkla cihazınızı tuğla haline getirir ve tamamen işe yaramaz hale getirirsiniz.

Yıllar içinde kişisel olarak birkaç telefonu köklendirdim, çünkü esas olarak biraz otomasyon çalıştırmam gerekiyordu ve Android o sırada buna izin vermiyordu. Artık Android çok daha özelleştirilebilir, ancak yine de köklenmenin tek seçenek olabileceği durumlar var. Bir sorumluluk reddi beyanı olarak, köklenmeyi savunmadığımızı ve yukarıda belirtildiği gibi garantinizi kaybedeceğinizi ve muhtemelen telefonunuza zarar vereceğinizi söylemeliyiz.

Bununla birlikte, hiç bir akıllı telefona root attınız mı? Nasıl bir deneyimdi? Anketimize oy verin ve aşağıdaki yorumlarda hikayelerinizi paylaşın.

Daha Fazla Anket:telefon-1