Meta çalışanlarına, iş yerinde kürtaj, silah kontrolü, bekleyen mevzuat ve aşının etkinliği gibi hassas konuları tartışmamaları gerektiği söylendi. Talih bildirildi Meta’nın başkanı Lori Goler’den sızan bir dahili nota atıfta bulunarak bu değişiklikler hakkında. TechCrunch, raporu bir Meta sözcüsü ile doğruladı.

Goler, Fortune’un raporuna göre bir şirket notunda, “Mark’ın yakın zamanda bahsettiği gibi, önceliklerimizi yerine getirmemize yardımcı olacak bir dizi kültürel değişiklik yapmamız gerekiyor” diye yazdı. “Bunu, şirket içi tartışmaların saygılı ve üretken kalmasını sağlamak ve odaklanmamıza izin vermek için yapıyoruz. Bu, işyerinde her türlü ifadeye artık izin vermeyeceğimiz ödünleşimle birlikte geliyor, ancak bunun iç topluluğumuzun uzun vadeli sağlığı için yapılacak doğru şey olduğunu düşünüyoruz.”

Meta, Haziran ayında, Roe v. Wade’i bozacak bir Yüksek Mahkeme görüşü taslağı sızdırıldığında benzer bir duruş sergiledi. göre bir belge New York Times’ın o sırada edindiği bilgilere göre Meta, “iş yerinde kürtajı açıkça tartışmanın düşmanca bir çalışma ortamı yaratma riskini artırdığını” söyledi.

Meta sözcüsü Kadia Koroma, TechCrunch’a gönderdiği bir e-postada, “İfadeye, açık tartışmaya ve saygı ve kapsayıcılık üzerine kurulu bir şirket kültürüne derinden değer veriyoruz” dedi. “Saygılı, kapsayıcı ve insanların işlerini en iyi şekilde yapabilecekleri bir ortamı korurken dikkat dağıtıcı unsurları azaltabilmemiz için işyerindeki çalışanlarımız için neyin uygun olduğuna dair yönlendirme sağlamak üzere çalışan beklentilerimizi güncelledik.”

İşlerini yapmak için bu konuları tartışmak zorunda olan meta çalışanları politikalardan muaftır. Bu yönergeler iş yerinin dışına uzanmaz.

Bir şirket olarak Meta, metaverse yatırımlarının karşılığını alamadığından finansal bir kargaşa dönemindedir. Yılın başında Meta hissesi, hisse başına yaklaşık 330 dolardan işlem görüyordu; şimdi, hisse başına yaklaşık %50 düşüşle 115 dolara düştü. Yaz boyunca, CEO Mark Zuckerberg, çalışanlarına, beklentileri artıracağını ve daha agresif hedefler belirleyeceğini söyledi. “Gerçekçi olmak gerekirse, muhtemelen şirkette burada olmaması gereken bir grup insan vardır,” dedi. söylenmiş onun takımı. Ardından geçen ay Meta, işgücünün %13’üne tekabül eden 11.000 kişiyi işten çıkardı.

Hassas konular hakkında tartışmaktan kaçınmaya yönelik bu yeni zorunluluklar, Zuckerberg’in işyerindeki yoğunluğu artırma arzusuyla aynı çizgide. Değişiklikler, Fortune’a göre Goler’in notunda “kesintiyi en aza indirerek” çalışanların odaklanmasını sağlamanın bir yolu olarak konumlandırıldı. Goler ayrıca Meta’nın kamu politikası konusunda pozisyon alma biçimine de değindi.

“Önemli ancak işimizle doğrudan bağlantılı olmayan konularda sık sık savunuculuk mektuplarını imzalamamız isteniyor. Bu, misyonumuzun merkezinde olmayan konulara odaklanmaktan bizi uzaklaştırabilir,” diye yazdı Goler. “Bundan sonra, bir şirket olarak yalnızca işimizin temelini oluşturan, yani hizmetimizi sağlamak için gerekli olan konularda kamuya açıklamalarda bulunacağız.”

Coinbase, 2020’de CEO Brian Armstrong’un siyasi meseleler ve sosyal nedenlerle ilgili tartışmaların gündemde olduğunu belirten bir kültür notu yayınlamasıyla benzer bir yaklaşım benimsedi. izin verilmedi – Çalışanlar bundan hoşlanmazsa, kıdem tazminatı alıp ayrılabilirler.

Politika tartışmalıydı. Pek çok teknoloji çalışanı için, özellikle yeterince temsil edilmeyen geçmişe sahip olanlar için, güncel olayların günlük yaşamları üzerinde elle tutulur bir etkisi vardır ve buna iş de dahildir. Eski Twitter CEO’su ve Bitcoin savunucusu Jack Dorsey bile, karşı konuştu Coinbase’in aktivizm karşıtı politikası, kriptonun “toplumumuzun büyük bir bölümünü olumsuz etkileyen, doğrulanamayan ve dışlayıcı bir finansal sisteme karşı doğrudan aktivizm” olduğunu yazıyor. Dorsey, Armstrong’un duruşunun “insanları geride bıraktığını” söyledi.

Her gün milyarlarca insanın kullandığı sosyal medya platformlarını işleten bir şirket olan Meta’da, bu yasaklı konuların kaçınılmaz olarak gündeme gelmeyeceğini hayal etmek zor.

genel-24