Arizona merkezli Mangata Networks, İskoçya’nın Ayrshire kentinde bir uydu üretim üssü inşa edecek.

Prestwick Uluslararası Havacılık ve Uzay Parkı’ndaki yeni tesis, aynı zamanda araştırma ve geliştirmeye ve 575’e kadar iş yaratacak bir uydu operasyon merkezine ev sahipliği yapacak.

“Bu tesisi, uydu bağlantımızı ve akıllı Edge bilgi işlem çözümlerimizi dünya çapındaki işletmelere getirmek için kullanacağız. Mangata Networks CEO’su Brian Holz, “Bugün, müşteri tabanımız lansman öncesi 1,5 Tb/sn’nin üzerinde taahhütte bulundu ve ilk 32 uydumuzun tam kapasitesine yaklaştı” dedi.

Mangata Networks, önümüzdeki 15 yıl içinde geri ödenmek üzere İskoç Enterprise, İskoç Hükümeti, Birleşik Krallık Hükümeti ve South Ayrshire Konseyi’nden siteye 83,7 milyon sterlin ödünç verdi.

2020 yılında kurulan Mangata Networks, 1500 kg’a kadar uydu yapma ve test etme kabiliyetine sahip olacak ve firma tarafından her üç ayda bir yaklaşık 24 “orta sınıf” uydu yapılması bekleniyor.

Bina Ayrshire konumu gelecek yılın “erken” başlaması ve 2024’ün “sonunda” kullanıma hazır olması planlanıyor.

South Ayrshire Belediyesi lideri Martin Dowey şunları söyledi: “Konsey, Prestwick’te ticari çalışma alanı sağlamaya yönelik önemli bir yatırım programı için onay aldı.

“2024 baharından itibaren Prestwick Uzay Limanı’ndan ilk uyduların fırlatılmasını şimdiden bekliyoruz ve son derece iddialı uzay programımız aracılığıyla Avrupa’nın önde gelen uzay merkezi olmaya hazırlanıyoruz.”

Skyrora ve Orbex gibi şirketlere ev sahipliği yapan İskoç uzay sektörü için bir başka galibiyet olarak geliyor ve Birleşik Krallık’ın uzay endüstrisini daha da güçlendiriyor.genel-11