Google Chrome, adres çubuğuna bir yükseltme yaptı. En son güncelleme, daha kolay gezinme için yeni kısayollar getirdi. Bu kısayollar, doğrudan adres çubuğundan doğru sekmeyi, yer işaretini veya URL’yi aramanıza olanak tanır. Web tarayıcısı, Chrome adres çubuğunda @tabs, @bookmarks ve @history olmak üzere üç site arama kısayolu getirmiştir. Özellik, masaüstü için Chrome 108 sürümüne yayılıyor. Bu üç kısayoldan herhangi birini girdikten sonra boşluk tuşuna basarsanız ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz diyor firma.

Google’a göre Blog yazısı Özelliğin nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatan adres çubuğuna @tabs yazdığınızda, açık sekmelerinizden eşleşen öneriler gösterilir. Bu, tarayıcınızdaki açık sekmeler arasında gidip gelmek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Genellikle birkaç açık sekmeniz varsa ve belirli bir sekmeyi hızlı bir şekilde bulmanız gerekiyorsa, bu özellik kullanışlı olabilir.

Benzer şekilde, “@bookmarks” kısayolu da aradığınız yer imini bulmanıza yardımcı olabilir. Sizi ilgili yer imi eklenmiş web sitesine yönlendirecek ve tüm yer imi klasörlerinizi arayacaktır. Tek yapmanız gereken adres çubuğuna tıklayıp @bookmark yazmak ve ardından arama teriminizi yazmak.

Son kısayolun adı @history’dir ve bu özellik, tarama geçmişinizde doğrudan adres çubuğundan hızlıca arama yapmanızı ve aradığınız sayfayı açmanızı sağlar. Ayrıca tarayıcınızın geçmişini açıp bir arama gerçekleştirebilirken, adres çubuğundan tüm geçmişinize erişmek size çok zaman kazandırabilir.

Bu arada Google, yakın zamanda Android’deki Fotoğraflar uygulaması için yeni bir “Ara” düğmesini test etmeye başladı. Yeni düğme, fotoğrafları görüntülemenizi ve yüzleri tanımanızı sağlayan Mercek özellikleri sunar. Bir fotoğraftaki belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi almanızı sağlayan Lens düğmesinin yerine şirket tarafından kullanıma sunulabilir.

Google Fotoğraflar’daki yeni genel “Ara” düğmesinin, bir görüntüdeki yüzleri tarayacağı ve ardından Google Fotoğraflar Kitaplığı’nda ilgili fotoğrafları arayacağı bildiriliyor. Ayrıca, OCR metin seçimi ve nesnelerin tanımlanması gibi Google Lens özellikleri de sunacak. Şu anda, yeni özellik seçili kullanıcılara sunuluyor ve önümüzdeki aylarda daha geniş çapta kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: twitter, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için abone olun Youtube kanalı.

Jack Dorsey’in Bloğu, Kenyalı BTC Madencilik Firmasına Gridless’a Finansman Ekliyor

Uber, Las Vegas’ta Hyundai Elektrikli Araçlarını Kullanan Motional Halka Açık Robotaxi Hizmetini Başlattı

Günün öne çıkan videosu

Corning Yeni Nesil Camı Piyasaya Sürüyor

genel-8