Facebook, Instagram, Whatsapp’ta reklam takibine veda edeceğiz. Bu, Avrupa Birliği’nin gizlilik düzenleyicilerinin iradesidir. Pazartesi günü, ana şirket Meta’nın, kullanıcıların çevrimiçi etkinliklerine dayalı olarak kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmelerini istememesi gerektiğine karar verdiler.
Henüz kamu malı olmadığı için Wall Street Journal’ın önceden bildirdiği üzere, bu, tüm AB gizlilik düzenleyicilerini temsil eden bir komite olan EDPB tarafından dikkate değer bir şekilde alınan bir karardır. EDPB özellikle, İrlanda Veri Koruma Komisyonu’ndan bu komite tarafından kararlaştırılanlara uygun olarak emir ve yaptırımlar çıkarmasını istedi. İrlanda, şirketin Avrupa genel merkezinin bulunduğu yer olduğundan, Meta’nın Avrupa’daki birincil gizlilik düzenleyicisidir. AB kararlarına Meta tarafından itiraz edilebilir ve bu nedenle, muhtemelen uzun sürecek bir anlaşmazlığın sonuna kadar askıya alınabilir. Ancak doğrulanırsa, bir deprem olurlardı. Meta ve perspektif olarak, diğer platformların kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlar, yani faaliyetlerine ve ilgi alanlarına dayalı reklamlar gösterme konusunda büyük engelleri olacaktır.
Şu anda Meta platformlarındaki kullanıcılar, reklamları yalnızca üçüncü taraf web siteleri ve uygulamalarından alınan verilerle kişiselleştirmemeyi seçebilir. Benzer şekilde, Apple iPhone kullanıcılarına, bir uygulamanın bizi diğer uygulamalar veya siteler aracılığıyla izleyebileceğini kabul edip etmeyecekleri sorulur; şimdiden Meta’nın gelirlerine yük olan bir yenilik.
Edpb sırası bu hakkı genelleştirir. Bu, Meta’nın reklam kapasitesinin daha da önemli bir şekilde zayıflamasına neden olacaktır. Insider Intelligence’tan analist Debra Aho Williamson gibi, bu saatlerde yorum yapan birçok uzman buna ikna olmuş durumda: “AB düzenleyicilerinin kararı, onaylanırsa, Meta’nın Avrupa’daki gelirleri üzerinde çarpıcı bir etki yaratacak ve Meta’nın hedefli reklam satmak için platformdaki kullanıcı etkinliği hakkındaki bilgileri kullanın. Avrupa, şimdiden Meta’nın kullanıcı ve ciro açısından en büyük kayıpları yaşadığı bölge haline geldi”.
Ve birçok kullanıcının, düzenleyiciler tarafından kendilerine sunulan bu yeni haktan yararlanması muhtemeldir.
Meta’nın tahminlerine göre, bunun kanıtı, büyük bir kısmının iPhone’da takibi reddetmesi ve bunun sonucunda 2021’de gelirlerinde yüzde 8’lik bir düşüş olacak.
Williamson, “Ancak, Meta’nın işini savunmak için şiddetle mücadele etmesini bekliyoruz ve etkinin gerçekten hissedilmesi aylar, hatta yıllar alabilir,” diye ekliyor Williamson.
The Wall Street Journal’a konuşan bir Meta sözcüsü, “Bu nihai karar değil ve spekülasyon yapmak için çok erken” diyerek, Avrupa yasalarının reklam hedefleme için başka yasal olasılıklara izin verebileceğini de sözlerine ekledi.
İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından verilecek herhangi bir karar, muhtemelen Meta’nın nasıl uyması gerektiğini belirtmeyecektir. Ancak, karar onaylanırsa Meta, hedeflenen reklamlar için kullanıcılardan onay istemeye veya onlara devre dışı bırakma teklifinde bulunmaya zorlanabilir.
Bu karar, Avrupa’da çok güçlü bir eğilime uyuyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de önemi artıyor: hedeflenen veya “davranışsal” reklamlara (kullanıcı etkinliğine dayalı) karşı kullanıcı gizliliğini korumak.
California’daki yeni bir gizlilik yasası, kullanıcıların bunu sınırlamasına izin verir.
Amazon, geçen yıl Lüksemburg’da reklamlarıyla ilgili ihlaller nedeniyle yaklaşık 786 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve bu karara itiraz ediyor.
İrlanda, Meta’ya son 15 ayda diğer dört davada 900 milyon dolardan fazla para cezası verdi ve şu anda şirket hakkında devam eden 10 soruşturma daha var. Meta hala bu kararlardan ikisine itiraz ediyor ve en sonuncusu için temyiz başvurusunda bulunmayı düşünüyor. 31 Aralık 2021 itibarıyla, firmanın İrlanda şubesi AB’deki gizlilik cezalarına bir önceki yıla göre 1,97 milyar Euro artışla yaklaşık 3 milyar Euro veya yaklaşık 3,15 milyar ABD Doları tahsis etti.genel-18