Corrèze’deki Brive topluluğu, Arcep’e ve hükümete, kendisini Orange ile bağlayan sözleşmeyi ihlal ettiğini iddia ediyor. Sebep ? Corrèze alt bölgesini ve çevredeki 47 belediyeyi içeren kendi topraklarında fiber optik dağıtımında gecikmeler.

80.000 nüfuslu topluluk, işletmeciye karşı mali yaptırımlar da talep ediyor.

“Orange on yıldır su arıtıyor. AFP, agglo başkanı ve Brive Frédéric Soulier (LR) belediye başkanını belirtiyor.

Brivist’in seçilmiş yetkilisine göre tutulmayan bir söz

Bu, seçilen temsilcinin, görevdeki işletmeciye karşı sözleşmeden doğan yükümlülükten kurtulmasına olanak sağlayacaktır. Orange, 2010 yılında kendisine atanan 14 belediyenin tamamına “2020 yılına kadar” fiber döşemeyi taahhüt ettiğini duyurdu. Frédéric Soulier, son teslim tarihinin sona ermesinden iki yıl sonra, bu bölgedeki nüfusun %12’sinin hala fibere erişimi olmadığını üzülerek belirtiyor.

Brive belediye başkanına göre, Dorsal, dijital konusunda uzmanlaşmış yerel bir ortak sendikabölgedeki geri kalan 34 belediyeyi “iki yıldan daha kısa bir sürede” tamamen donatmayı mümkün kıldı.

Aglomerasyon ayrıca hükümetten Orange’a “taahhütlere uymama” nedeniyle 25 milyon avroya kadar ceza uygulanmasını istiyor. “Ağın tamamlanması için Dorsal’a ödeme yapmak” için kullanılması gereken bir miktar.

Fransız yetkililer, 2025 yılına kadar tam elyaflı bir ülke hedefini açıkladılar. Arcep verilerine göre, Eylül ayında Fransa’da 32 milyon tesis FttH (Evden Eve Fiber) teklifleri için uygun hale geldi.genel-15