Facebook ve Instagram, Kongre Bedelini Ödemesini Sağlarsa Tüm Haberleri Kaldıracaklarını Söyledi başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Tada Görselleri (Doğrulanmış)

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, Pazartesi günü kuma bir çizgi çizdi, gazetelerin içerik karşılığında daha fazla reklam parası için sosyal medya şirketleriyle toplu pazarlık yapmasına izin verecek bir yasa teklifine şiddetle karşı çıktığını söylüyor. Şirket, böyle bir şeye izin vermenin “kartel benzeri bir varlık” yaratacağını iddia etti.

Meta sözcüsü Andy Stone şirketin muhalefetini özetledi için Gazetecilik Rekabet ve Koruma Yasası Demokrat Senatör Amy Klobuchar tarafından tanıtılan ve iki partinin de desteğini toplayan (JCPA), Pazartesi günü Kongre’nin yasayı yıllık geçmesi gereken zorunlu savunma yetkilendirme tasarısına eklemeyi düşündüğüne dair raporların ortaya çıkmasının ardından bir tweet attı. Stone’a göre, Kongre yasayı kabul ederse Meta, hükümetin zorunlu tuttuğu müzakereleri kabul etmek yerine “haberleri platformlarından tamamen kaldırmayı” düşünmek zorunda kalacak. Aynı gün Meta, haber medyasını bir kartele benzetti, BuzzFeed açıkladı Bu yıl ikinci tur işten çıkarmalar.

Stone, JCPA’nın “haksız yere[s] artan trafik ve abonelikler yoluyla haber kaynaklarına sağladığımız herhangi bir değer. Yayıncıların ve yayıncıların içeriklerini Meta platformlarına kendilerinin koyduklarını vurguladı çünkü bu onların kâr hanesine fayda sağlıyor – tersi değil. neredeyse tamamı en çok görüntülenen bağlantılar üçüncü çeyrekte Facebook’ta toplam 180 milyondan fazla izleyiciye ulaşan haber makaleleri vardı.

“Hiçbir şirket, kullanıcıların görmek istemediği içerik için ödeme yapmaya zorlanmamalı ve bu anlamlı bir gelir kaynağı değil. Basitçe söylemek gerekirse, bir özel şirketin diğer özel kuruluşları sübvanse etmesini gerektiren kartel benzeri bir varlık yaratan hükümet, tüm Amerikan işletmeleri için korkunç bir emsaldir” dedi.

Altında JEBM, haber yayıncıları, bir platformun haber içeriğine erişiminin hüküm ve koşullarını toplu olarak müzakere etmek için müzakere grupları oluşturabilecektir. En az 50 milyon ABD merkezli kullanıcıya sahip olmak gibi belirli kriterleri karşılayan platformların, haber kuruluşlarıyla iyi niyetle müzakere etmesi gerekecek.

Klobuchar, Eylül ayında yaptığı bir basın açıklamasında, “Güçlü ve bağımsız gazeteciliği korumak için, haber kuruluşlarının haber dağıtımına ve dijital reklamcılığa hakim olmaya başlayan çevrimiçi platformlarla eşit şartlarda müzakere edebilmesini sağlamalıyız” dedi. “İki partili mevzuatımız, medya kuruluşlarının bir araya gelip haber içeriklerinden kâr elde eden Büyük Teknoloji şirketlerinden adil bir tazminat için müzakere edebilmesini sağlıyor ve gazetecilerin toplulukları bilgilendirme konusundaki kritik çalışmalarına devam etmelerine olanak tanıyor.”

JCPA’nın muhalifleri arasında, Meta ve Google’ın üye olduğu bir ticaret birliği olan Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği (CCIA) ile veri gizliliği uygulamaları konusunda normalde Meta ve Google’ın muhalifi olan Electronic Frontier Foundation yer alır. CCIA bir açıklamada şunları söyledi: Beyan Pazartesi günü JCPA’nın “bazı dijital hizmetleri, yanlış bilgilendirme nedeniyle hizmet şartlarını ihlal eden tehlikeli içerik barındırmaya zorlayacağı” bildirildi. Belirtilmelidir Meta zaten barındırıyor tehlikeli yanlış ve yanlış bilgi onun kendi isteğiyle.

JCPA’nın savunma yetkilendirme tasarısına eklenip eklenmediği net değil. CNN, dijital haklar örgütü Fight for the Future’ın Pazartesi günü JCPA’nın savunma yetkilendirme tasarısına eklendiğini açıkladığını ancak haberi doğrulayamadığını bildirdi. Gizmodo, JCPA’nın savunma mevzuatına eklendiğini bağımsız olarak doğrulayamadı.

Gizmodo, Salı günü yorum yapmak için yasanın geçmesi halinde haber kuruluşlarıyla da müzakere etmek zorunda kalacak olan Google’a ulaştı, ancak bir yanıt alamadı.

genel-7