Kongre, haber kuruluşlarının teknoloji şirketleriyle tazminat için pazarlık yapmasına izin verecek bir yasa tasarısını kabul ederse, Facebook yakında ABD’deki platformdan haberleri kaldırabilir. Pazartesi günü, Meta’nın politika iletişimi başkanı Andy Stone, tweet attı ve “Kongre, ulusal güvenlik yasasının bir parçası olarak kötü düşünülmüş bir gazetecilik yasasını kabul ederse, haberleri platformumuzdan tamamen kaldırmayı düşünmek zorunda kalacağız” dedi.

Mart 2021’de sunulan fikrin, milletvekilleri tarafından zorunlu olarak kabul edilmesi gereken yıllık savunma yasa tasarısına dahil edilmek üzere değerlendirildiği iddia ediliyor. Önerilen düzenleme, 2021’de Avustralya’da, ülkenin dijital şirketlerin haber içeriği için ödeme yapmasını zorunlu kılan yasayı yürürlüğe koymasının ardından Facebook’un haberleri platformundan geçici olarak kaldırdığı bir skandalın hemen ardından geldi. tasarıyı destekleyen gazete yayıncılarını temsil eden ticaret grubu; ve Meta’nın yanı sıra Electronic Frontier Foundation, Public Knowledge ve Computer & Communications Industry Association dahil olmak üzere 20’den fazla kuruluş Tasarının sorunlu olduğunu düşünüyorum ve yayıncılar ve yayıncılar için kötü bir emsal oluşturur.

Birinci taraf, Meta’nın tehditlerinin “demokratik olmayan ve yakışıksız” olduğunu düşünüyor ve ayrıca BT şirketlerinden alınacak tazminatın, dünya çapındaki haberlerin hala değerli olduğunu göstereceğini de sözlerine ekliyor. Bu haklı bir nokta, ancak aynı zamanda gazeteler son yıllarda istikrarlı bir düşüş yaşıyor ve bazıları bu yasa tasarısını sektörü yeniden ayağa kaldırmanın bir yolu olarak görüyor.

Meta ve destekçileri, haber kuruluşlarının ve yayıncıların içeriklerini Facebook’a koyduklarını çünkü ek teşhir ve erişimden yararlandıklarını düşünüyorlar. O da geçerli bir nokta. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun? BT şirketlerine haber içeriği için ödeme yapılmalı mı?

Ayrıca Oku:telefon-1