Netflix, her türden film ve diziden oluşan renkli bir smorgasbord sunar. Zaman zaman özellikle bir başlık kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Bu, gerçek olaylara dayanan yeni bir dizi için de geçerlidir. Artık Google’da 1 numaraya bile yükseldi!

Netflix’teki geçmiş hit dizileri düşünürsek, başta “Bridgerton”, “Inventing Anna” veya “Squid Game” gibi başlıklar başta olmak üzere milyonlarca izleyiciyi kendine çeken başlıklar geliyor. Ekim 2022 itibariyle bu listede bir isim daha var. Gerçek suç dizisi “Dahmer”den bahsediyoruz.

Bir Seri Katilin Hikayesi bir Netflix hiti oldu

“Dahmer”, seri katil Jeffrey Dahmer’in öldürülmesine toplam 10 bölüm olarak ışık tutuyor. 1978 ile 1991 yılları arasında ABD’de 17 genci korkunç bir şekilde öldürmüş ve vücutlarının bir kısmını haftalarca dairesinde tutmuştur. Medya ayrıca ona “Milwaukee Yamyamı” veya “Milwaukee Canavarı” adını verdi. Potansiyel kurbanlarından biri kaçmayı başardıktan sonra Dahmer yakalandı. 1991’de tutuklanmasının ardından yetkililer ve polisle işbirliği yaptı, bu da vakaların ve geçmişlerinin bugün çok iyi belgelendiği anlamına geliyor. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ünlü seri katillerden biridir. Dahmer, 34 yaşında bir mahkum arkadaşı tarafından hapishanede öldürüldü.

1982 sabıka fotoğrafındaki gerçek Jeffrey Dahmer.Fotoğraf: Getty Images

Ürpertici ve ürkütücü hikaye, görünüşe göre birçok Netflix kullanıcısına hitap ediyor. Netflix’in 21 Eylül 2022’de kullanıma sunulmasından sonraki ilk haftada dizi 196,2 milyon saat izlendi. İkinci haftada yayın saat sayısı arttı Netflix’e göre hatta 299.84 milyona. Netflix’teki başka hiçbir İngilizce dizi bu kadar hızlı bir şekilde yeniden başlamadı. Kasım ayında sadece “Çarşamba” bu etkileyici sayıyı doğrudan geçebildi.

“Dahmer” aynı zamanda Google’daki en başarılı dizi

Netflix dizisine olan ilgi Google’da da kendini gösteriyor. Arama motorunun yıllık incelemesinde “Dahmer” aslında en çok aranan diziler arasında ilk sırada yer alıyor. Google sıralamaları her zaman bir konudaki başarının ve ilginin çok iyi bir göstergesidir. Bu özellikle etkileyici çünkü “Dahmer” Netflix’te yılın nispeten sonlarında başladı.

Bu arada Netflix dizileri de “Stranger Things” ve “The Watcher” olmak üzere 2. ve 5. sırada yer alıyor. “Stranger Things”in 4. sezonu yaz aylarında yayın sağlayıcısında yayınlandı ve ardından 5. sezon başarılı dizinin finali olacak. İlk 5’e giren diğer diziler arasında Game of Thrones yan ürünü House of the Dragon ve HBO dizisi Euphoria yer aldı.

“Dahmer” dizisinin eleştirisi

Belki de “Dahmer” da bu kadar başarılı çünkü dizi eleştirisiz kalmıyor. Her şeyden önce kurbanların yakınları, o dönemde yaşanan olayların filme alınmasını çok eleştiriyor. Örneğin 1991 yılında öldürülen Errol Lindsey’nin akrabası Eric Thulhu, bir Twitter gönderisinde ailesinin (Isbells) bu gösteriye çok kızdığını söyledi. “Sürekli yeniden travma geçiriyor ve ne için? Daha kaç tane filme/diziye/belgesele ihtiyacımız var?” Öldürülen adamın kız kardeşi Rita Isbell de diziyle ilgili kendisiyle hiç iletişime geçilmediğini söyledi.

Twitter’dan içerik bulacağınız yer burasıdır

Sosyal ağlarla etkileşime geçmek veya bu ağlardan içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

Etkilenenlerin genel suçlaması: Netflix, çektikleri acılardan kendilerini finansal olarak zenginleştirirdi. Son aylarda ve yıllarda, akış hizmeti ya çok sayıda gerçek suç öyküsü üretti ya da bunları yelpazesine ekledi. Sağlayıcı ayrıca Ted Bundy, John Wayne Gacy ve diğer seri katillerin hikayelerini de gösterir. Suç hikayelerine veya faillerine ışık tutan çok sayıda belgesel de var. Görünüşe göre, bu tür hikayeler akış müşterileri tarafından çok iyi karşılanıyor. Ancak hikaye “Dahmer” ile bitmedi. Jeffrey Dahmer: Bir Seri Katilin Otoportresi belgeseli 7 Ekim’den beri Netflix’te.

Netflix o zamandan beri bazı eleştirilere yanıt verdi ve LGBTQ kategorisini kaldırdı. Diziye başlangıçta bu kategori verildi çünkü Dahmer kurbanlarını Milwaukee’nin LGBTQ topluluğunda arayıp buldu. Ancak Netflix dizisinde dönemin olaylarının anlatılması camiayı bir kez daha sarsmış ve eski hayalleri uyandırmıştır. Drag sanatçısı BJ Daniels “WISN“Günün Milwaukee tarihindeki tüm bu korkunç anı fetişleştirdiğini hissediyorum. Bu şekilde görülmemesi gerekiyor, sadece tamamen yanlış geliyor. Birçok arkadaşımın ve bu dönemi yaşayan birçok kişinin diziyi izlemeyeceğini biliyorum. Kelimenin tam anlamıyla kurbanların mezarlarını rahatsız eden birinin cebine para koymayacaksın.”genel-25