Bir adam 6 Aralık 2022'de Çin'in Pekin kentinde bir süpermarketin girişinde sağlık kodunu tarıyor.

Bir adam 6 Aralık 2022’de Çin’in Pekin kentinde bir süpermarketin girişinde sağlık kodunu tarıyor.
Fotoğraf: Zhang Yu/Çin Haber Servisi (Getty Resimleri)

Çin, çarşamba günü ülkedeki en katı Kovid-19 kurallarının kaldırılacağını ve pandeminin başlamasından üç yıl sonra dünyanın en katı sağlık düzenlemelerinden bazılarının altında yaşayan insanlara daha fazla hareket özgürlüğü tanıyacağını duyurdu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yayınlanan yeni yönergeler, yangın çıkışlarının ve kapıların kapatılmasını açıkça yasaklıyor. Çin’in yerel sağlık yetkilileri tarafından insanların dışarı çıkmasını önlemek için bazı evlerin kaynakla kapatıldığı acımasız kurallarının en kötü şöhretlisi. BBC.

Covid-19 testi pozitif çıkan ancak hafif semptomları olan veya hiç semptomu olmayan Çin vatandaşlarının artık devlet tarafından yönetilen kurumlarda kalmaları gerekmeyecek. Sağlık Komisyonu’na göre tecrit kampları. Daha önce asemptomatik vakaları olan kişilerin bile evde izole olmalarına izin verilmiyordu.

Yeni kurallar, karantinaların daha hedefli bir şekilde uygulanacağı, tüm mahalleler veya şehirler yerine belirli binalar veya katların kilitleneceği anlamına gelecek. BBC. “Yüksek riskli” olarak adlandırılan alanlar, daha önce aylarca süren sokağa çıkma yasakları yerine, yeni vaka tespit edilmezse beş gün sonra karantinadan çıkarılacak.

BBC’ye göre, covid-19 testi de biraz daha rahat bir duruşa geçecek ve çoğu senaryoda yanal akış testleri daha pahalı PCR testlerinin yerini alacak. Hükümetin artık ücretsiz olarak sağlamadığı PCR testleri, huzurevleri ve hastaneler gibi yüksek riskli ortamlara giriş için gerekli olmaya devam edecek.

Gevşetilmiş kurallar, çoğu ülkenin mevcut standartlarına göre hâlâ sert olsa da, Çin’de katlanılan uzun süreli tecritler nedeniyle son haftalarda alışılmadık derecede yüksek profilli protestoların ardından geldi. Hatta Çin’in en büyük iPhone üretim tesislerinden birindeki işçiler sahneye çıktı şiddetli gösteriler covid kısıtlamaları ve geçen ay ödeme konusundaki anlaşmazlıklarda.

Sincan eyaletindeki insanların yakın zamanda meydana gelen bir deprem sırasında kaynakla kapatılan evlerinden çıkamadıkları yönündeki raporların ardından da protestolar düzenlendi. Edinilen bilgiye göre en az 10 kişi hayatını kaybetti. Güney Çin Sabah Postası, Çin’de atipik olan protestolara yol açtı. Trajediden sonra Şangay’da en az 300 kişi gösteri yaptı.

BBC’nin belirttiği gibi, Çin’deki tecrit uygulamalarıyla ilgili kesinlikle karışık duygular var. Birçok sıradan insan kısıtlamalardan rahatsız olurken, sokağa çıkma yasakları da birçok durumda nüfusun belirli bir kesimi tarafından gerekli görülüyor. Ve katı önlemler, ülkedeki 1,4 milyar insanın insan haklarını büyük ölçüde ihlal etmesine rağmen, şüphesiz sayısız hayatı kurtardı.

Çin, Çarşamba günü 25.321 yeni covid-19 vakası bildirdi ve bu vakaların yaklaşık %80’i asemptomatik. Ulusal Sağlık Komisyonu. Ülke Çarşamba günü yeni ölüm bildirmedi.

ABD hükümeti artık covid-19 için günlük vaka sayısı sağlamıyor, ancak ABD’de Salı günü en az 48.000 yeni vaka görüldü. New York Timesve hastalıktan en az 481 yeni ölüm.

Pandeminin başlangıcından bu yana Çin, ülkenin toplamda saymadığı asemptomatik vakalar hariç 349.938 semptomatik vaka ve 5.235 ölüm bildirdi. Buna karşın ABD, pandemi başladığından beri 98,8 milyondan fazla vaka ve 1,09 milyon ölüm bildirdi.

Şu anda Çin’deki yaşamın bir anlık görüntüsünü görmek için slayt gösterisini tıklayın; çok sayıda insanın hala kapalı alanlarda maske taktığı, ancak negatif bir covid testi gibi şeylerin artık mağazalarda ve restoranlarda toplanmaya gerek olmadığı bir ülke.genel-7