Reklam hedefleme, Meta’nın gelişmek için ana araçlarından biridir. Sosyal medya devinin bu tür reklamları kullanması Avrupa Birliği tarafından kısıtlanabilir. Göre duvar sokak günlüğüKarar, Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB) tarafından 5 Aralık Pazartesi günü alındı: Instagram veya Facebook artık takip etmek istemeyen kişileri takip edemeyecek..

Meta itiraz edebilir

Aslında EDPS’nin bu kararı Meta’yı hemen değişmek zorunda bırakmıyor. Ancak, İrlanda Veri Koruma Komisyonu’ndan (DPC) Avrupa otoritesi tarafından alınan kararları yansıtan kamu emirleri yayınlamasını ister. Sonuç olarak, İrlandalı CNIL, Mark Zuckerberg’in şirketine önemli para cezaları uygulayabilir. DPC, Avrupa’da kişisel verilerin korunmasında önemli bir rol oynuyor, İrlanda Meta, Apple veya Google gibi devlerin Avrupa genel merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Dijital devler, Avrupa’daki bu birçok eşsiz vergi avantajı için burayı seçiyor.

aynı kategoride

Microsoft süper uygulamasını istiyor

Amerikan gazetesinin temasa geçtiği iki yetkili, kararların alındığını doğruladı, ancak içerik hakkında yorum yapmak istemediler. Meta’nın bir sözcüsü onun hala ” spekülasyon yapmak için çok erken “. Avrupa hukukunun, hedefli reklamların kullanımı için başka yasal gerekçelere izin verebileceğini de sözlerine ekledi.. Şirket ayrıca Avrupa kurallarına uyumunu ve CEPD soruşturmalarında işbirliğini yineledi.

Geçmişte DPC, Avrupa Birliği’nin emriyle Meta’yı mahremiyet ihlalleri nedeniyle kınamıştı. Eylül ayında Meta, çocukların kişisel verilerini hukuka aykırı bir şekilde işlediği için 402 milyon avro para cezasına çarptırıldı. Kasım ayında DPC, Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) tekrar tekrar ihlal ettiği için 265 milyon avroluk rekor bir para cezası verdi. Son 15 ayda, İrlanda komisyonu Meta’ya 900 milyon avrodan fazla para cezası verdi.

Avrupa makamlarının reklam hedeflemesine ilişkin sonraki kararlarına karşı savunma yapmak, Meta itiraz edebilir. Her iki çare de, şirkete bir başka Avrupa para cezasından kurtulmak için kurumların taleplerine yeterince uyması için yeterli zamanı verecektir.

Avrupa Birliği, Meta tarafından hedefli reklam kullanımına karşı çıkan tek kişi değil. Facebook’un ana şirketi zaten Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığına tabidir. Nisan 2021’de Cupertino, uygulamaların verilerini kullanmak ve dolayısıyla reklam hedeflemeyi kullanmak için kullanıcı izni almasını şart koştu. Mark Zuckerberg’in şirketi, değişikliğin 2021’de gelirini %8 oranında azalttığını ve sonuçlarının hâlâ acı çektiğini söyledi.

Meta hedefli reklamların kullanımını sınırlamak şirketin durumuna yardımcı olmayacak. Son on iki ayda hisselerinin değeri %66 düşerek 338 dolardan 114 dolara düştü. Reklamcılıkla ilgili sorunlar ve meta evrenin pahalı stratejisi arasında, yatırımcılar kısa vadede daha az ödeyen bir şirkete yatırım yapma konusunda giderek daha isteksiz hale geliyor.genel-16