için yaptığı tanıtım turu sırasında Avatar: Suyun Yolu, James Cameron, devam filminin başarılı olması için gişe tarihinde en çok hasılat yapan filmler arasında olması – muhtemelen 2 milyar dolarlık kulüp – olması gerektiğinden defalarca bahsetti. 22 Kasım’da, Disney ve 20th Century bunu açıkladığında, yönetmen bu arayışta önemli bir galibiyet elde etti. Avatar 2 16 Aralık’ta Kuzey Amerika ile gün ve tarihte Çin’de gıpta ile bakılan bir yayın elde etmişti.

Çin, geçen yıl boyunca Hollywood ithalatını sert bir şekilde kısıtlarken – en yeni yedi Marvel süper kahraman filminin orada gösterilmesine izin verilmedi – için yeşil ışık Avatar 2 önemli bir darbe olarak görüldü. Disney ve onun Çin’deki ticari ve diplomatik müttefiklerinin izni güvence altına almak için Pekin düzenleyicileriyle aylarca geri kanallık yaptığı söyleniyor. Ancak Çin’in ülke çapındaki COVID enfeksiyon oranları tüm zamanların en yüksek seviyeleri civarında seyrederken ve sağlık politikaları sürekli değişirken, Disney’in daha da fazla şansa ihtiyacı olacak. Avatar 2 ülkenin devasa tiyatro pazarında tam kazanç potansiyeline ulaşmak için.

Çin’in gişe hasılatı, 2022 boyunca Pekin’in amansız sıfır COVID politikası nedeniyle hırpalandı. 5 Aralık itibarıyla Çin’deki toplam gişe satışları, geçen yılın aynı noktasına göre yüzde 36 düşüşle ve 2019’daki pandemi öncesi yılın eşdeğer dönemine göre yarıdan az düşüşle yıl için 4 milyar doların biraz üzerindeydi. Pekin’in sert COVID politikalarıyla ilgili halkın hayal kırıklığı, Kasım ayı sonlarında ülke çapındaki protestolara dönüştü ve yetkilileri nihayet bazı pandemik önlemleri hafifletmeye başlamaya zorladı – ancak negatif bir test sonucu, neredeyse her yerde bir sinemaya erişim için bir gereklilik olmaya devam ediyor.

Ne zaman Avatar 2 16 Aralık’ta Çin’e indiğinde, ülkedeki henüz bilinmeyen sayıda film ekranı faaliyete geçecek. Bölgesel danışmanlık şirketi Artisan Gateway’in tahminlerine göre, 28-30 Kasım tarihlerinde Çin’deki sinemaların yalnızca yüzde 35’i tamamen açıktı. Son gevşeme sayesinde, sinemaların yaklaşık yüzde 46’sı 6 Aralık’ta tam kapasite çalışıyordu ve Artisan Gateway’in başkanı Rance Pow, şu andan itibaren “ülke çapında daha fazla sinemanın muhtemelen toparlanacağı” konusunda iyimser olduğunu söylüyor. Avatar 2lansmanı. Yine de, beklenti şu ise, COVID sınırlamaları büyük bir engeldir: Avatar 2 tarihteki en büyük yayınlar arasında yer almak – ligde, örneğin, Yenilmezler: Oyunsonu2019’da 2,8 milyar dolarlık küresel toplamının 629 milyon dolarını Çin’den getiren.

Sonra tekrar, James Cameron daha önce Çin’de şansları yendi. Çinli Y Kuşağı arasında, ilk kitap kadar coşkulu bir şekilde nostaljik olan çok az kitap var. avatarı. Film, son yıllardaki hızlı büyüyen gişe patlaması dönemine girerken ülkeyi kasıp kavuran ilk Hollywood gişe rekorları kıran filmlerinden biriydi ve Avatar, hepsinin en büyük sansasyonu oldu. Film, Ocak 2010’da Pekin’de çok soğuk bir Pazartesi günü gösterime girdi ve anında şimdiye kadarki en büyük hafta içi açılış rekorunu kırdı. Hollywood Muhabiri‘nin o zamanki Pekin muhabiri, Cameron’ın Pandora’nın 3 boyutlu görüntülerini görmeyi bekleyen Çinli sinemaseverlerin sinemaların dışında ayak derinliğinde karda dizildiğini yazdı. Film Çin’de o kadar popülerdi ki Cameron, potansiyel olarak ortak yapımcılığını üstlenme olasılığı hakkında erken tartışmalar yaptı. avatarı devam filmleri var.

avatarı2010’un başlarında Çin’de prömiyeri yapılan 202.6 milyon doları aştı, o zamanlar ülke sadece 5.690 sinema ekranına ev sahipliği yaparken (bugün 82.000’den fazla var) şaşırtıcı bir meblağ. Üç yıl sürdü ve binlerce sinema daha inşa edildi. avatarıÇin rekoru düşecek (Stephen Chow’un rekoruna) Batı’ya Yolculuk2013’te 215 milyon dolar getiren). Ve ne zaman ilk avatarı Mart 2021’de Çin’de yeniden gösterime girdi – düzenleyicilerin hem Çin hem de Hollywood gösterimleri için bir pandemi döneminde satışları artırma teklifinin bir parçası olarak – sağlıklı bir 58 milyon dolar kazandı ve o yılki tüm ABD filmleri arasında dördüncü oldu.

Çinli izleyicilerin devam filmi için güçlü bir iştahı var. Önde gelen biletleme uygulaması Maoyan’da 1,24 milyon kullanıcı “görmek istediğini” söyledi Suyun YoluÇin’in en büyük 2021 filminin vizyona girmesinden önce aynı şekilde belirtenlerden biraz daha fazla, Changjin Gölü’ndeki Savaş899 milyon dolar kazandı. Çin’in en büyük premium sinema zincirlerinden biri olan Lumiere Pavilions’ın CEO’su Jimmy Wu, “Şu anda gişe hasılatını tahmin etmek çok zor” diyor. “Her şey sokağa çıkma kısıtlamalarına bağlı ve önümüzdeki hafta tüm Çin’de karantina durumunun tam olarak nasıl görüneceğine dair hiçbir fikrimiz yok.”

Bu hikayenin bir versiyonu ilk olarak The Hollywood Reporter dergisinin 7 Aralık sayısında yayınlandı. Abone olmak için buraya tıklayın.sinema-2