Avrupa teknolojisinin durumuyla ilgili bir rapora göre, Avrupa’daki girişimler bu yıl 85 milyar dolar fon sağlama yolunda ilerliyor – fonlama 100 milyar doları geçtiğinde 2021 seviyelerine göre 15 milyar dolar düşüş. Rakamlar, Londra VC firması Atomico’nun yıllık raporundan geliyor. Avrupa Teknolojisinin Durumu Bölgedeki teknoloji endüstrisi için bir öncü haline gelen rapor, bölge Ukrayna’da devam eden bir savaşla, sarkan bir ekonomiyle ve ayağa kalkmak için yalpalayan bir nüfusla boğuşurken üzerindeki baskının altını çiziyor. iki yıllık Covid-19 salgınının ardından yeniden üretken. Atomico, Avrupa teknoloji endüstrisinin toplamda yaklaşık 400 milyar dolar değer kaybettiğini söyledi: şu anda 2,7 trilyon dolar değerinde.

VC’ler ve kurucular ile Dealroom gibi üçüncü taraf firmalardan yapılan bir araştırmayı kapsayan rapor, ayrıca bölgedeki teknoloji işten çıkarmalarının yıl için yaklaşık 14.000’e kadar şekilleneceğini belirtiyor, bu dev bir rakam, ancak yine de sadece bir Rapora göre dünya genelindeki toplam işten çıkarma sayısının yüzde 7’si, ki bu sayı yaklaşık 200.000.

Toplam yükseltilmiş rakam, bağlama oturtulduğunda tamamen kasvetli bir mesaj değildir. Atomico, yıl için fonlamanın, faaliyetin bir uçurumdan düştüğü yılın ortasına kadar 2021 seviyelerini aşma yolunda olduğunu belirtti – 2023’e giden pek de iyi bir işaret değil. Ancak 2021’de toplanan 100 milyar dolar da aykırı bir yıldı. Pandeminin başlamasıyla birlikte her türlü faaliyetin durma noktasına geldiği 2020 yılına ait rakamlar sadece 39 milyar dolardı.

Neden damla? İlginç bir şekilde, ankete katılanlar, ekonominin – özellikle yüksek faiz oranları ve enflasyon riskinin – Avrupa teknoloji endüstrisini etkileyen en büyük caydırıcı faktörler olduğunu, ikinci en önemli faktörün ise dostça olmayan düzenleyici ortam olduğunu ve ardından halka açık piyasa şirketlerinin performansının geldiğini söyledi. jeopolitik durum dördüncü sırada yer alırken, teknolojiyle ilgili genel kamuoyu duyarlılığı.

Gerçekten de, Atomico’nun diğer büyük sonuçlarından bazıları, çoğumuzun hayata geçtiğini gördüklerini doğruluyor. Atomico, halka arz piyasalarının tamamen kapatıldığını belirtiyor. Bir önceki yıl şaşırtıcı bir şekilde %30’luk bir düşüşle 86’ya kıyasla, bu yıl bölgede sadece üç halka arz oldu.

Ve üretilen “tek boynuzlu at” sayısı – yani değeri 1 milyar doları aşan şirketler – de düştü. 2021’de 105’e karşı bu yıl 31 tane vardı. Ancak yine, finansmanda olduğu gibi, bu geçen yıl bir aykırı değer olduğunu gösteriyor gibi görünüyor: 2020’de 25 ve 2019’da 1 milyar dolar veya daha yüksek değerlemelere sahip 35 şirket vardı.

Benzer şekilde, yıl ilerledikçe finansman turlarının boyutunun küçüldüğünü tespit etti. Yine, genel fonlamada olduğu gibi, yılın ilk yarısı, 2019 ve 2020’nin toplamından daha fazla olan 100 milyon $ veya daha fazla (borç turları veya ikincil ödemeler hariç) 133 tur öz sermaye fonlaması ile rekorlar kırdı. Bununla birlikte, güneş hala parlarken saman yapmak isteyen kurucular olabilir: yılın ikinci yarısında, bu toplam bu boyutta “yalnızca” 37 mermiye düştü. ABD’li yatırımcılar da bölgeye daha az giriyor: 2021’de katılımları %22 azaldı.

Dikkat çekici bir şekilde, sıkıntıyı hissedenler sadece yelpazenin büyüme ucundakiler değil: “Ankete katılan kurucuların %82’si, risk sermayesi artırmanın 12 ay öncesine göre artık daha zor olduğuna inanıyor” dedi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüm bunlar büyük bir devalüasyona dönüştü. Atomico, özel şirketlerdeki indirim dalgası ve halka açık şirketler için kaybedilen piyasa değerinin, bir bütün olarak teknoloji için yaklaşık 400 milyar dolarlık bir kayba yol açtığını belirtiyor. 2021’in sonundaki 3,1 trilyon dolardan şimdi toplu olarak 2,7 trilyon dolar değerinde.

En büyük şirketlerin (halka açık olanlar veya çok olgun ve özel olarak tutulanlar) en büyük sıkıntıyı hissedebileceği teknoloji üzerindeki damlama etkisinin bir umut ışığı, erken aşamanın Avrupa’da genel olarak hala çok iyi gidiyor olmasıdır. göreceli olarak. Bölgedeki daha genç startup’lar, “amaç odaklı” teknoloji şirketleri. (Not: Bunlar, ya bilimle teknolojiyi karıştıran ya da iklim değişikliği gibi dünyadaki daha büyük sorunları çözmek için teknoloji getiren girişimlerdir – yatırımla aynı şey değildir. tüm erken aşamadaki girişimler.)

Ve biz bölgede bu yıl 1 milyar doları aşan bir dizi girişim fonunun grafiğini çıkarırken, Atomico gerçekten de orada çok fazla “kuru toz” olduğunu not etmek için bu konudaki noktaları birleştiriyor – hazır fonlar. doğru fırsatlar ortaya çıktığında yatırım yapılır.

2021’in sonunda (mevcut olan son tam dönem), InvestEurope, Avrupa’da yaklaşık 84 milyar dolarlık yatırım yapılmamış fon olduğunu tahmin etti – tesadüfen bu yıl yeni başlayanların toplayacağı toplam miktardan çok da uzak değil. Bu 84 milyar $, hem VC’yi hem de bu yıl sektör genelinde toplu olarak kaynak yaratma miktarını ve özellikle bu yılın ikinci yarısında yatırımdaki müteakip düşüşü göz önüne alındığında, Atomico kuru toz rezervlerinin her şey hesaplandığında daha da yüksek olabileceğine inanıyor. , şu anda yarısı kadar gibi görünse de:

“Bildiğimiz teknoloji ekosistemi ancak yirmi yaşında ve bu süre içinde inanılmaz bir hızla olgunlaştık. Sektör için gerçek başarı, yetenek, yenilikçilik ve uzun vadeli şirket kurma ile ilgilidir” diye yazıyor Atomico’nun ortağı ve içgörü başkanı ve raporun ortak yazarı Tom Wehmeier. “Bu yapbozun can alıcı parçaları yerinde duruyor ve 44 milyar dolar doğru fırsatlara yatırılmaya hazır Avrupa risk sermayesi fonlarında. Ekosistemimizin altında yatan güç açısından, düşündüğümüzden çok daha az şey değişti.”genel-24