Apple, bazı iPad’lerinin üretimini Çin’den Hindistan’a taşımayı planlıyor. Apple, eski iPhone’larından bazılarını ve iPhone 14 serisinin önemli bir bölümünü Hindistan’da zaten üretiyor.

Apple, China Plus One politikası nedeniyle üretim tesislerini Çin’den Hindistan’a taşımayı keşfetmeye devam ediyor. iPhone’dan sonra sıra iPad’de olabilir. İmaj Kredisi: Pexels

Bir CNBC raporuna göre teknoloji devi, ek üretim birimleri kurmak ve gerekli tedarik zincirlerini ve lojistiği kurmak için Hindistan hükümeti yetkilileriyle görüşmeler yapıyor. Şu an için bununla ilgili somut bir plan olmamasına rağmen, başarılı olursa, Hindistan’ın Make in India girişimi için çok büyük olacaktır.

Bu haftanın başlarında, raporlar ortaya çıktı Apple, üretim tesislerinin çoğunu Çin’den uzaklaştırmak istiyor, devam eden Çin Artı Bir planında. Teknoloji devinin tedarik zincirini Çin’den daha fazla çeşitlendirme hırsı, Pekin’in katı sıfır Kovid politikası nedeniyle son iki haftadır ülke çapındaki protestoları takip ediyor. Apple, Kasım ayı başlarında Çin’deki kısıtlamalar nedeniyle iPhone sevkiyatlarının erteleneceği konusunda uyardı ve analistler, kritik tatil çeyreği için iPhone tahminlerini kırpıyorlar. Bu yüzden Apple kendini hazırlıyor. gelir hedeflerine büyük bir isabet için.

Hindistan’ın önündeki tek zorluk, Hindistan’ın iPad için sahip olmadığı lojistik, tedarik zinciri ve teknik olarak sağlam ve yetenekli yetenek alanlarında onlarca yıllık uzmanlıktır. Bu sorunlar, Apple’ın Hindistan’daki iPad üretimini Vietnam gibi diğer Asya ülkelerine taşıma planını yavaşlatma potansiyeline sahip.

Hindistan ve Çin arasındaki gerilimin artmasıyla birlikte dış politika zemini de yardımcı olmuyor. İki ülke, son yıllarda Hindistan-Çin sınırında askeri varlığın artmasıyla sonuçlanan bölgesel anlaşmazlıklar nedeniyle karşı karşıya geldi.

Hindistan’da üretilen iPhone 14’e gelince, ülke hala toplam küresel iPhone 14 üretiminin %5’inden azını oluşturuyor. Ancak birkaç analist, önümüzdeki 5 yıl içinde Apple’ın en son amiral gemisi rakamının yüzde 35’in üzerine çıkacağına inanıyor.genel-5