Elma App Store fiyatlarında şimdiye kadar tek seferde yapılan en fazla sayıda değişiklikle tabiri caizse elma sepetini alt üst etti. Geliştiricilerin artık çalışacakları 700 ek fiyat noktası var ve Apple onlara farklı bir ülkede fiyatları belirlemeyi ve hatta zorlu döviz dünyasını yönetmeyi kolaylaştıran yeni araçlar sunuyor. Yeni fiyatlandırma değişiklikleri, bugünden itibaren otomatik yenilenebilir abonelikler sunan uygulamalar için geçerli olacak. Diğer tüm uygulamalar ve uygulama içi satın alımlar için 2023 baharından itibaren kullanıma sunulacaktır.
Yeni fiyatlandırma sistemiyle, geliştiricilerin kullanabileceği fiyat noktalarının sayısı 10 ila 900 kat artacaktır. Buna 600 yeni fiyat noktası ve talep üzerine kullanılabilecek 100 daha yüksek fiyat noktası dahildir. Fiyatlar 29 cent’ten başlayacak ve talep üzerine 10.000$’a kadar çıkabiliyor. Apple, 9.99$’a kadar 10 sent, 10$’dan 49.99$’a 50 cent, 50$’dan 199.99$’a 1.00$, 200$’dan 499.99$’a 5$, 500$’dan 999.99$’a 10$ ve 1.000$’dan 9.999.99$’a 100$’lık artan miktarlarda fiyatlandırma sunacak.
Fiyatların artık .99 ile bitmesi gerekmiyor ve bir uygulamanın fiyatına bağlı olarak uygulama fiyatlarının .00, .90 ve .95 ile bittiğini göreceksiniz. Apple, bunun “paketleri ve yıllık planları yönetmek için özellikle yararlı” olduğunu söylüyor.

Apple’ın 175 farklı App Store vitrini var ve bugünden itibaren, abonelik uygulamalarını listeleyen geliştiriciler, diğer 174 vitrinde otomatik fiyat değişiklikleri için temel olarak vitrinlerden birini (muhtemelen en iyi bildiklerini) seçerek döviz dalgalanmalarını ve yerel vergi oranlarını yönetebiliyor. ve 44 farklı para birimi. Yine, şu anda yalnızca abonelik uygulamaları için kullanılabilir, 2023 baharına kadar geliştiriciler herhangi bir uygulama için vitrine göre fiyatlandırma yapabilecek.

Örneğin, bir geliştirici, yerel para birimini, döviz fiyat değişiklikleri ve vergi değişiklikleri karşısında bile, seçtiği herhangi bir vitrinde aynı tutabilir. Apple’ın dediği gibi, “İşinin çoğunu Japon müşterilerden alan bir Japon oyun geliştiricisi, Japonya vitrini için bir fiyat belirleyebilir ve ülke dışındaki fiyatlarının döviz ve vergi oranları değiştikçe güncellenmesini sağlayabilir. Tüm geliştiriciler aynı zamanda uygulama içi satın almaların kullanılabilirliğini vitrine göre tanımlamak için.”

Sonuç olarak, bu fiyatlandırma değişiklikleri, geliştiricilere biraz esneklik sağlıyor; bu, genellikle Apple başucu kitabında (ve özellikle App Store’u tartışırken) bulunmayan bir kelimedir. Şirket, geliştiricilerin App Store’da “gelişmesine” yardımcı olmak istediğini söylüyor.telefon-1