NASA’nın lazer retroreflektör dizisi inceleme ve onay için geliyor. Kredi: Surrey Uydu Teknolojisi Ltd.

NASA, Lunar Pathfinder görevi için ilk uçuş donanımını, cihazı 4 Kasım’da resmen kabul eden ESA’ya (Avrupa Uzay Ajansı) teslim etti. NASA’nın Maryland, Greenbelt’teki Goddard Uzay Uçuş Merkezi, lazer retroreflektör dizisi olan cihazı geliştirdi ay görevleri için yeni navigasyon tekniklerini test edin.

NASA ve ESA, Lunar Pathfinder’ı gelecekteki bir Ticari Ay Yükü Hizmetleri teslimatı yoluyla başlatmayı planlıyor. Navigasyon yeteneklerini test etmenin yanı sıra Lunar Pathfinder, ticari bir iletişim aktarma uydusu olarak çalışacak ve ay yüzeyindeki keşif görevleri için iletişim hizmetleri sağlayacak.

Lunar Pathfinder görevi, Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) tarafından yönetiliyor ve NASA’ya iletişim hizmetleri sağlama görevi için ESA ayarlandı. NASA, ESA ve SSTL ekipleri, lazer retroreflektör dizisi SSTL’nin uyduya kurulacağı İngiltere, Guildford’daki tesisine ulaştığında incelemeleri tamamladı.

Lazer retroflektörler, ışığı kaynağında geri yansıtan aynalı cihazlardır; mühendisler, uzay aracının konumunu kesin olarak ölçmek ve Ay etrafındaki Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) yeteneklerinin performansını kontrol etmek için lazer sinyallerini dizilerden yansıtabilir. Bu yetenekleri doğrulamak ve geliştirmek, NASA’nın Artemis görevleriyle aya seyahat ederken ve onu keşfederken gezinmesine yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak, geri yansıtıcılar, NASA’nın ay bilimi ve yapılarını anlamak için gök cisimlerinin uydu ölçümlerini kullanan uzay jeodezisi hakkında daha fazla bilgi edinmesine olanak tanıyacak.

Artemis görevleri, insanları aya geri getiriyor ve bir günlük Mars yolculuğu için gerekli teknolojileri test edecek. NASA bunu uluslararası ortaklar ve ticari şirketlerle işbirliği anlaşmaları yoluyla yapıyor. Lazer retroreflektör dizisinin teslimi, NASA ve ESA arasında ajansların Haziran ayında imzaladığı bir mutabakat zaptında tamamlanan ilk kilometre taşıdır.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: NASA, 6 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-nasa-flight-hardware-esa-lunar.html adresinden alınan Lunar Pathfinder (2022, 5 Aralık) için ESA’ya ilk uçuş donanımını teslim ediyor

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1