Crunchyroll, Sony Pictures Entertainment, Wild Bunch International ve Eurozoom ortaklığıyla bugün, yazar Makoto Shinkai’nin merakla beklenen yeni filmi “Suzume”yi 12 Nisan 2023’ten itibaren uluslararası (Asya hariç) sinemalara getireceğini duyurdu.

Filmin küresel sinema gösterim tarihleri ​​şunları içerir:

  • 12 Nisan Fransa ve Malta’da
  • 13 Nisan Avustralya, Brezilya, Almanya, Meksika ve Yeni Zelanda’da
  • 14 Nisan Avusturya, Belçika, Kanada, Cebelitarık, İrlanda, Lüksemburg, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde
  • Ek Latin Amerika ve EMEA bölgeleri için ek 2023 tarihleri ​​duyurulacak

Geçen Mayıs ayında Cannes’da Crunchyroll, CoMix Wave Films ve STORY inc. tarafından üretilen Shinkai’nin filmi “Suzume” için TOHO’dan küresel dağıtım ve pazarlama haklarını (Asya hariç) aldı.

“Suzume”, 11 Kasım’da Japonya’da çıkış yaptı ve şu anda 5,6 milyon izlenme sayısını aştı. “Suzume” ayrıca 7.5 milyar yen (yaklaşık 55 milyon USD) kazandı ve arka arkaya 3 hafta Japonya’da 1 numara olarak kaldı. Film tüm büyük bölgelerde dağıtılacak:

  • Crunchyroll, Kuzey Amerika’daki tek distribütördür.
  • Latin Amerika, Avustralya/Yeni Zelanda, Orta Doğu ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde filmin dağıtımı Crunchyroll ve Sony Pictures Entertainment tarafından yapılacak.
  • Filmin Fransızca ve Almanca konuşulan Avrupa’da Crunchyroll, Sony Pictures Entertainment, Wild Bunch International ve Eurozoom tarafından ortak dağıtımı yapılacak.

Ödüllü yaratıcı, yazar ve yönetmen Makoto Şinkai onlarca yıldır animasyon alanında bir vizyoner olmuştur ve en son filmler “Adınız.” (2016) ve “Weathering With You” (2019), her ikisi de onu uluslararası izleyiciler arasında lider animasyon yönetmeni haline getirdi. “Weathering With You”, 2020 Akademi Ödülleri’nin en iyi uluslararası uzun metrajlı film kategorisine Japonya’nın girişi olarak seçildi ve 47. yıllık Annie Ödülleri’nde en iyi bağımsız animasyon filmi de dahil olmak üzere dört kategoride aday gösterildi.

Crunchyroll filmi şöyle anlatıyor:

Kapının diğer tarafında, tamamıyla zaman vardı—

“Suzume”, 17 yaşındaki kahraman Suzume’nin Japonya’nın çeşitli yerlerinde geçen ve yıkıma neden olan kapıları kapatmak zorunda kaldığı bir reşit olma hikayesidir.

Suzume’nin yolculuğu, kendisine “Bir kapı arıyorum” diyen genç bir adamla karşılaştığında (güneybatı Japonya’da bulunan) Kyushu’daki sakin bir kasabada başlar. Suzume’nin bulduğu şey, harabelerin ortasında sanki herhangi bir felakete karşı korunmuş gibi dimdik duran tek bir yıpranmış kapıdır. Görünüşe göre gücünden etkilenmiş olan Suzume, tokmağa uzanıyor… Tüm Japonya’da kapılar birbiri ardına açılmaya başlıyor ve yakınlardaki herkesi yıkıma uğratıyor. Suzume, daha fazla felaketi önlemek için bu portalları kapatmalıdır.

—Yıldızlar, sonra gün batımı ve sabah gökyüzü.

O alemde, sanki tüm zaman gökyüzünde erimiş gibiydi…

Daha önce görülmemiş manzaralar, karşılaşmalar ve vedalar… Çıktığı yolculukta onu sayısız zorluk beklemektedir. Suzume’nin macerası, önündeki tüm engellere rağmen, gündelik hayatı oluşturan en çetin kaygı yollarına ve kısıtlamalara karşı kendi mücadelemize bir umut ışığı saçıyor. Geçmişimizi bugüne ve geleceğe bağlayan kapıların kapanmasının bu hikayesi hepimizin yüreğinde kalıcı bir iz bırakacak.

Bu gizemli kapıların içine çekilen Suzume’nin yolculuğu başlamak üzeredir.

Kaynak: Basın Bültenioyun-4