Ethereum madencilik kuleleri.

Ethereum madencilik kuleleri.
Fotoğraf: Lauren DeCicca (Getty Resimleri)

Eylül ayında, Ethereum kripto para ağı vaat ettiği şeyi çekmeyi başardı. yıllarca yapın: Birleştirme olarak bilinen, standarttan çok daha az emisyon yoğunluğu olan bir madencilik modeline geçin. Anahtar, para biriminin emisyonları için herhangi bir şey yaptı mı? için iyi bir çözüm olabilir mi? kriptoyu rahatsız eden büyük iklim sorunları?

Hakemli bir değerlendirmeye göre ön cevap fikir yazısı Salı günü Patterns dergisinde yayınlanan, tereddütle evet. To toplam enerji talebi Kağıt tahminlerine göre, Ethereum ağına dahil olan, Birleşmeden sonra %99’dan fazla bir düşüş yaşadı ve enerji taleplerinde bazı orta ölçekli ülkeler kadar büyük bir azalmayı temsil edebilir – muazzam bir rakam.

Önce kısa bir bilgi tazeleme bu terimler tam olarak ne anlama geliyor. Geleneksel kripto madenciliği, çalışma kanıtı olarak bilinen bir model üzerinde çalışır: bir denklemi çözmek için yarışmak üzere sürekli çalışan makineler. Bu modelde, bir madencinin bilgi işlem gücü ne kadar fazlaysa, denklemi çözme ve ödülü kazanma şansı o kadar artar, bu da madencilik operasyonlarını mümkün olduğu kadar çok makineyi 7/24 çalıştırmaya teşvik eder ve muazzam miktarda ilişkili karbon oluşturur. emisyonlar. Aksine, Ethereum’un Eylül ayında kabul ettiği hisse ispatı, daha çok bir piyango sistemi gibi çalışıyor, yani madencilerin tüm bu enerji yakan makinelere ihtiyacı yok.

Kripto para birimi blogu Digiconomist’ten Alex de Vries tarafından yazılan yeni makale, “en iyi ve en kötüsü Birleştirmeden önceki ve sonraki vaka senaryoları, ”dedi Earther’e bir e-postada. Herhangi bir kripto para ağının tam enerji kullanımını tahmin etmek kesin bir bilim değildir, ancak bir dizi potansiyel enerji kullanımını tahmin etmek mümkündür, dayalı ağa bağlı cihazların sayısı.

De Vries, “Birleşmeden önceki ve sonraki en iyi ve en kötü durum senaryoları aslında çok yüksek bir kesinlikle oldukça kolay bir şekilde tahmin edilebilir” dedi. A en iyi durum senaryosu Birleşmeden önce, makineler ağda mümkün olduğunca verimli çalışıyor ve bu da daha düşük enerji kullanımıyla sonuçlanıyor; bu arada bir En kötü durum senaryosu bu makinelerin “madencilerin tüm paralarını elektriğe harcarlarsa karşılayabilecekleri maksimum miktarda” çalıştırılmasını içerir. De Vries, Birleştirme sonrası için benzer hesaplamalar yaptı.

Ethereum ağı “elektrik kullanımında muazzam bir azalma sağladı; de Vries, “En büyük zorluk, bunun küresel bir bakış açısından da yansıtılıp yansıtılmadığını belirlemeye çalışmaktır” dedi. Bu farklı senaryolarda yer alan olasılık yelpazesine bakıldığında, Birleştirmenin Ethereum ağının enerji kullanımı üzerinde her iki şekilde de önemli bir etkisi olduğu açıktır. Toplamdan giderken bile en iyi-dava Ağdaki tüm cihazların mümkün olduğu kadar verimli çalıştığını varsayarak, Birleştirmeden önceki senaryo En kötü durumda sonra, enerji azalması hala %99,84, kağıt bulundu. Bu arada oradan giderken En kötü durumda ile en iyi senaryo %99,99’dan fazla bir azalmayı temsil eder. Gerçek dünya açısından bu, Birleşmenin muhtemelen Ethereum ağının güç kullanımını Avusturya’nın tamamının elektrik talebi kadar azaltabileceği anlamına gelir. (Bu en iyi senaryo, de Vries, “olası görünmüyor” dedi, ancak kesin olarak bilemeyiz.)

Var Bu potansiyel azaltma ve ilgili matematik hakkında düşünürken göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli uyarı. Öncelikle, Birleşmeden sonra tüm bu enerji emen makinelere ne olduğunu bilmek mümkün değil – sadece artık Ethereum ağına bağlı değiller. Ağın önemli ölçüde daha az makine gerektiren bir sürece kayması, sayısız makineye para yatıran madencilerin onları çöpe atacağı ve enerji kullanımlarını sonlandırmak.

Peki bu makineler ne için kullanılıyor? Ethereum zaten iki farklı Ethereum tabanlı para birimi biçimine ayrıldı: Ethereum Classic ve Ethereum POW; pahalı ekipmanları. Daha önce Ethereum madenciliği için kullanılan grafik kartları, daha küçük kripto para birimleri madenciliği için de kullanılabilir veya kripto madenciliği dışında yeniden kullanılabilir. oyun veya bulut bilgi işlem gibi işlemler için. Bu kullanımlar, madencilik ekipmanlarının 7/24 çalıştırılmasından önemli ölçüde daha az enerji kullanımını temsil etse de, yine de Birleşmenin genel küresel emisyon azaltımlarını etkileyecektir.

Daha önemlisi enerji kullanımı açısından, Ethereum madencileri cihazlarını Bitcoin madenciliği için kullanamazken – bazı madencilik makineleri yalnızca Ethereum madenciliği için kullanılabilirken, diğerleri Bitcoin ile karlı bir düzeyde rekabet edemez – aniden bir avuç dolusu nükleer bomba çıkarır. hizmetten alınan makineler, madencilerin çevrimdışı tuttuğu diğer cihazlarla doldurulabilen sunucu alanını boşaltır, bu da daha fazla Bitcoin makinesinin kirli kripto madenciliği yapmaya başlayabileceği anlamına gelir.

De Vries, “Muhtemelen, daha önce kullanılmayan bir grup Bitcoin madenciliği cihazı, Ethereum madencilerinin daha önce kullandığı veri merkezi alanını aldı (raf alanı yetersizdi),” dedi. “Bu muhtemelen Bitcoin ağının hesaplama gücündeki Birleşmeden sonraki sıçramayı açıklıyor. fazla.”

Bu uyarılara rağmen, bu ilk analizden, Birleştirmenin Ethereum ağıyla ilişkili emisyonları önemli ölçüde azaltmada başarılı olduğu görülüyor. Asıl zorluk, diğer kripto para ağlarını, özellikle Bitcoin’i takip etmeye teşvik etmenin başka yollarını bulmak olacaktır. uzak ara kripto madenciliğinden kaynaklanan en büyük emisyon kaynağı. Birleşme gerçekleştiğinde ele aldığımız gibi, Proof-of-stake modeline benzer bir geçiş yaşayan Bitcoin ağının önüne çıkan birçok faktör. Ancak bu, denemeye değmeyeceği anlamına gelmez – özellikle de hükümetler devreye girip düzenlemeye bir şans vermek istiyorsa.

De Vries, “Bitcoin benzer bir değişiklik yaparsa, bunun küresel bir bakış açısıyla kesinlikle daha belirgin olacağını söyleyebiliriz” dedi. “Bitcoin ağı hala tüm küresel veri merkezlerinin yarısının elektrik tüketiminden sorumlu olduğu için (aynı zamanda kendi ülkem olan Hollanda kadar elektrik tüketimi), bu kesinlikle peşine düşmeye değer.”genel-7