Musk öğrendiği gibi, içerik moderasyonu dağınık bir iştir

Şimdi geri döndüğüne göre twitter, neo-Nazi andrew Anglin birinin kuralları açıklamasını istiyor.

kurucusu Anglin, rezil neo-Nazi web sitesiPerşembe günü yeniden etkinleştirildi, daha önce yasaklanan birçok kullanıcıdan biri Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’tan af. Sonraki gün, Musk Ye’yi sürgüne gönderdieskiden bilinen rapçi Kanye Batıiçinde Davut Yıldızı bulunan bir gamalı haç astıktan sonra.

Ayrıca Oku

Elon Musk, Twitter veritabanına OpenAI erişimini duraklattı
Silikon Vadisi liderleri, Elon Muskamp39'un Twitter yönetimini memnuniyetle karşıladı

Anglin Cuma günü tweet attı “Bu harika,”. “Yani, kurallar ne olursa olsun, insanlar onlara uyacak. Sadece kuralların ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.”

Sormak Misk. Dünyanın en zengin adamı Twitter’a 44 milyar dolar ödediğinden beri, platform yanlış bilgilendirme ve nefret söylemi için kurallarını belirlemekte zorlandı, çelişkili ve çelişkili duyurular yayınladı ve araştırmacıların nefret söyleminde rahatsız edici bir artış olduğunu söylediği şeyi tam olarak ele alamadı.

” olarak şef twit “günlük yaklaşık 240 milyon aktif kullanıcıyla küresel bir platform çalıştırmak, öğrenmek istiyor olabilir iyi algoritmalardan daha fazlası ve çoğu zaman karmaşık durumlara kusurlu çözümler talep eder – nihayetinde bir insan tarafından yapılması gereken ve kesinlikle birini rahatsız edecek zor seçimler.

Kendini tarif eden özgür konuşma mutlakiyetçisi, Misk Twitter’ı küresel bir dijital yapmak istediğini söyledi kasaba merkezi. Ama aynı zamanda içerik veya yasaklı hesapların eski durumuna getirilmesi konusunda büyük kararlar vermeyeceğini de bir ” içerik moderasyon konseyi “farklı bakış açılarıyla.

Twitter’da kullanıcıları yokladıktan sonra kısa süre sonra fikrini değiştirdi ve daha önce yasaklanmış olan uzun bir listeye geri dönmeyi teklif etti. eski Başkan Donald TrumpYe, hiciv sitesi The Babylon Bee, komedyen Kathy Griffin ve neo-Nazi Anglin.

Ve süre Miskkendi tweet’ler platformdaki tüm yasal içeriğe izin vereceğini söyledi, Ye’nin sürgün edilmesi durumun tamamen böyle olmadığını gösteriyor. Bir teknoloji hukuku uzmanı ve Santa Clara Üniversitesi hukuk fakültesinde profesör olan Eric Goldman’a göre, rapçi tarafından yayınlanan gamalı haç resmi, içerik moderatörlerini sık sık rahatsız eden “yasal ama korkunç” kategorisine giriyor.

Avrupa varken dayatılan kurallar Sosyal medya platformlarının yanlış bilgilendirme ve nefret söylemi üzerine politikalar oluşturmasını zorunlu kılan Goldman, en azından ABD’de gevşek düzenlemelerin, Musk’ın tutarsız yaklaşımına rağmen Twitter’ı uygun gördüğü şekilde yönetmesine izin verdiğini belirtti.

Goldman, “Musk’un Twitter ile yaptığı şey ABD yasalarına göre tamamen izin verilebilir” dedi.

AB’den gelen baskı, Musk’ı gelecek yıl yürürlüğe girecek olan yeni yasaya uyduğundan emin olmak için politikalarını belirlemeye zorlayabilir. Geçen ay, üst düzey bir AB yetkilisi Musk’ı uyardı Twitter’ın nefret söylemi ve yanlış bilgilendirme ile mücadele çabalarını geliştirmesi gerekeceğini; uyulmaması büyük para cezalarına yol açabilir.

Başka bir kafa karıştırıcı hamleyle Twitter, Kasım ayı sonlarında COVID-19 ile ilgili yanlış bilgilendirmeyi yasaklayan politikasını sonlandırın. Günler sonra, “Politikalarımızdan hiçbiri değişmedi” şeklinde bir güncelleme yayınladı.

Cuma günü Musk, Twitter’ın 2020’de Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarıyla ilgili bir New York Post haberinin yayılmasını sınırlama kararının iç hikayesi olduğunu söyledi.

twitter başlangıçta hikayeye giden bağlantılar engellendi platformunda, bilgisayar korsanlığı yoluyla elde edilen materyalleri içerdiğine dair endişeleri dile getirdi. O karar alındıktan sonra geri alındı. eleştirildi o zamanki Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından. Facebook ayrıca hikayenin yayılmasını sınırlamak için önlemler aldı.

Musk’ın ortaya koyduğu bilgiler arasında Twitter’ın Joe Biden’ın kampanyasından gelen talep üzerine bir avuç tweet’i silme kararı alması da yer alıyor. Tweet’ler, Hunter Biden’ın rızası olmadan paylaşılan çıplak fotoğraflarını içeriyordu – Twitter’ın intikam pornosu.

Musk’ın ifşası, hain davranışları veya Demokratlarla gizli anlaşmaları ifşa etmek yerine, şimdi karşı karşıya kalacağı türden zor içerik denetleme kararlarının altını çizdi.

Twitter’ın eski güven ve güvenlik başkanı Yoel Roth’a göre “imkansız, dağınık ve yumuşak kararlar” kaçınılmaz. Musk’ın mülkiyetine birkaç hafta istifa etti.

Roth, mükemmel olmaktan uzak olsa da, eski Twitter’ın kullanıcılara karşı şeffaf olmaya ve kurallarını uygulamada istikrarlı olmaya çabaladığını söyledi. Musk bu hafta bir Knight Foundation forumunda bunun değiştiğini söyledi.

Roth, “Zorlama geldiğinde, 44 milyar dolarlık bir şey satın aldığınızda, bu 44 milyar dolarlık şeyin nasıl yönetileceği konusunda son söze sahip olursunuz” dedi.

#StopToxicTwitter kampanyasına sahip aktivistlere göre, dikkatlerin çoğu ABD’de Twitter’ın hamlelerindeyken, içerik denetleme çalışanlarının kesintileri dünyanın diğer bölgelerini de etkiliyor.

Güney Asya’da kast temelli ayrımcılıkla mücadele etmek için çalışan Equality Labs’ın yönetici direktörü Thenmozhi Soundararajan, “İnsanların duyguları inciten şeyleri duyma direncinden bahsetmiyoruz” dedi. Kitlesel mezalime yol açabilecek tehlikeli soykırım niteliğindeki nefret söyleminin önlenmesinden bahsediyoruz” dedi.

Soundararajan’ın organizasyonu, Musk’ın görevi devralmasından bu yana toplanmayan Twitter’ın Güven ve Güvenlik Konseyi’nde bulunuyor. “Milyonlarca Kızılderilinin kimin göreve iade edileceği konusunda dehşete düştüğünü” söyledi ve şirket, grubun endişelerine yanıt vermeyi bıraktı.

“Peki başka bir şiddet çağrısı olursa ne olur? Mesela, Elon Musk’ı etiketlemeli ve pogromu ele alacağını ummalı mıyım?” Soundararajan dedi.

Nefret söylemi ve ırkçı lakap örnekleri Musk’ın satın almasından sonra Twitter’da yükseldi bazı kullanıcılar yeni sahibin sınırlarını test etmeye çalışırken. Çevrimiçi nefret ve aşırıcılığı takip eden bir grup olan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, nefret dolu terimler içeren tweetlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Musk, Twitter’ın nefret söylemi içeren tweet’lerin yayılmasını azalttığını ve bir kullanıcı onları aramadığı sürece bulunmasını zorlaştırdığını söyledi. Ancak bu, nefret söylemindeki artışı “kendi ilan ettiği standartları karşılamada açık bir başarısızlık” olarak nitelendiren merkezin CEO’su Imran Ahmed’i tatmin etmedi.

Musk’ın devralınmasından hemen sonra ve ateş etme nın-nin Twitter çalışanlarının çoğudaha önce platforma zararlı nefret söylemi veya yanlış bilgi işaretleyen araştırmacılar yalvarışlarının cevapsız kaldığını bildirdi.

Common Cause kampanyalarından sorumlu başkan yardımcısı Jesse Littlewood, grubunun geçen hafta ABD Temsilcisi Marjorie Taylor Greene’in Arizona’da seçim hilesi yaptığı iddia edilen bir tweet’i hakkında Twitter’a ulaştığını söyledi. Musk, Greene’in kişisel hesabını eski haline getirmişti. COVID-19 ile ilgili yanlış bilgiler yaydığı için Twitter’dan atıldıktan sonra.

Bu kez Twitter hızlı yanıt verdi ve Common Cause’a tweet’in herhangi bir kuralı ihlal etmediğini ve Twitter’ın bunu gerektirmesine rağmen yayında kalacağını söyledi. etiketleme veya çıkarma seçim sonuçları hakkında yanlış veya yanıltıcı iddialar yayan içerik.

Twitter, Littlewood’a neden kendi kurallarına uymadığına dair bir açıklama yapmadı.

Littlewood, “Bunu oldukça kafa karıştırıcı buluyorum,” dedi.

Twitter, bu haber için yorum isteyen mesajlara yanıt vermedi. Musk platformu savundu bazen sert sarsıntılı hareketler devraldığından beri ve geliştikçe hataların olacağını söyledi. “Birçok şey yapacağız aptalca şeyler’ şeklinde tweet attı.

Musk’ın pek çok çevrimiçi hayranına göre, kargaşa sitenin yeni sahibi olduğu bir hata değil, bir özellik ve Twitter’ın olmasını umdukları ifade özgürlüğü merkezinin bir yansıması.

Some Dude isimli bir kullanıcı, “Şimdiye kadar Elon Twitter’ı seviyorum” diye tweet attı. “Kaos muhteşem!”

FacebooktwitterLinkedin


genel-9