Apple’ın Karma Gerçeklik kulaklığı, görünüşe göre Ocak ayındaki lansmanını ve ikinci çeyrekteki lansmanını yapma yolunda ilerliyor. Ve birlikte Apple’ın cihazın işletim sisteminin adını rOS’tan (gerçek İşletim Sistemi) xrOS’a (genişletilmiş gerçeklik İşletim Sistemi) değiştirdiği bildirildi, sanki her şey yüzerek ilerliyormuş gibi görünüyordu. Ancak güvenilir TF International analisti Ming-Chi Kuo Pazar günü bazı kötü haberlerle Twitter hesabına girdi.

Kuo, Apple’ın Karma Gerçeklik kulaklığının piyasaya sürülmesinin gelecek yılın ikinci yarısına ertelendiğini düşünüyor

Kuo, tweet’inde, Apple’ın tedarik zinciriyle ilgili yaptığı anketin, AR/VR başlığının önümüzdeki yılın ikinci yarısına kadar piyasaya çıkmayabileceğini gösterdiğini söylüyor. Analist, yazılım sorunlarının kulaklığı engellediğini ve bileşenlerin 2023’ün ilk ve ikinci çeyreğinde Apple’a gönderilebileceğini, ancak cihazın toplu sevkiyatlarındaki gecikmenin önümüzdeki yıl toplam sevkiyatı 500.000 birimin altına düşürebileceğini söylüyor. Bu, Kuo’nun orijinal tahminine benziyor. Apple 800.000-1.2 milyon kulaklık teslim edecek.,

Kuo haklıysa, orijinal tahmin aralığına kıyasla gelecek yıl sevk edilen birimlerde %38 ila %58’lik bir düşüşe bakıyoruz. Ve cihazın söylentilere göre fiyat aralığının (3.000 $) en üst noktasında, Apple kendisini 2.2 milyar $ ciroda bulabilir. Söylentilere göre Ocak 2023 tanıtımı ile gerçek çıkış tarihi arasında çok fazla zaman olacağı ortaya çıkarsa, tanıtımın da ertelenmesi gerekeceğini ekliyor.

Reality One veya Reality Pro olarak adlandırılacağı söylenen bu ürünün ne kadar pahalı olması beklendiği göz önüne alındığında, Apple, gönderilmeye başladığında herhangi bir hataya sahip olmasını göze alamaz. Bu, özellikle Apple’ın ilk AR/VR kulaklığının şirket için Apple Gözlüklerin piyasaya sürülmesine yol açacak yeni bir çağın başlangıcı olduğunu düşünen pek çok kişi için geçerli. Bu yazarın görüşüne göre AR özellikleri, Apple’dan gelecek “bir sonraki büyük şey” olacak ve sonunda şirket için önem açısından iPhone’un yerini alabilir.
Emin olmayanlar için Sanal Gerçeklik (VR) ile Artırılmış Gerçeklik (AR) arasındaki farkı tekrar edelim. İlki, gerçek gibi görünse de tamamen sahte bir ortam yaratır ve kullanıcı bu uydurma ortam içinde sürükleyici bir deneyim yaşayabilir. Bir VR kulaklığı takan bir kullanıcı, kendisini büyük bir kalabalığın önünde tenis maçı oynuyormuş gibi hissedebilir. Kulaklık takmayan bir yabancıya, kullanıcı raketle havada zıplayan çılgın bir insan gibi görünür.

Kulaklık, kaputun altında güçlü M2 SoC’ye sahip olabilir

AR, verileri yaymak için gerçek dünya görüşünün üzerinde bilgisayar tarafından oluşturulan bir kaplama kullanır. Bunun harika bir örneği, Google Haritalar’da, telefonun arka kamerasını kullanarak kullanıcıya önündeki şeyin gerçek dünya görüşünü ekrana yerleştirilmiş büyük oklarla göstermek için yürüyenlerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan “Canlı Görüntü”dür. kullanıcıya nereye gideceğini söylemeye yardımcı olmak için. Başka bir örnek, arka planda gerçek dünya ortamlarını görüntülerken oyunculara Pokemon’u tam önlerinde göstermek için AR kullanan Pokemon Go uygulamasıdır.

Reality One veya Reality Pro kulaklığı, kaputun altında Apple’ın M2 SoC’si ile sonuçlanabilir. Ürün, kullanıcının baş hareketini takip edecek ve 15 kameraya kadar spor yapabilecek. Ürünün ayrıca uzamsal ses veya 3D ses sunması bekleniyor. Bu, kullanıcının bir sesin önünden mi, arkasından mı, her iki yanından mı, üstünden mi yoksa altından mı geldiğini belirlemesine olanak tanır.

Apple’ın Karma Gerçeklik kulaklığı muhtemelen Apple tarafından şimdiye kadar tasarlanmış en karmaşık ürün olacak ve yüksek fiyat etiketine rağmen ona olan talep çok büyük olabilir. Sonuç olarak, Kuo’nun tweet attığı yazılım sorunu nedeniyle çok sayıda birimin kaybedilmesi, kulaklık için gelişen bir karaborsa yaratabilir ve talep fiyatları gülünç bir uç noktaya taşıyabilir.

telefon-1