Kredi: NASA, ESA, C. Pallanca ve F. Ferraro (Universits Di Bologna) ve M. van Kerkwijk (Toronto Üniversitesi); İşleme: G. Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

NGC 6440 küresel kümesinin ışıltılı bir vızıldayan arı sürüsü gibi görünen yıldızları, bu NASA Hubble Uzay Teleskobu görüntüsünde parlak bir şekilde parlıyor. Küme, yaklaşık 28.000 ışıkyılı uzaklıkta, Okçu Yay takımyıldızında yer almaktadır.

NGC 6440 gibi küresel kümeler, gökadaların eteklerinde yaşayan, kabaca küresel, sıkı bir şekilde paketlenmiş yıldız topluluklarıdır. Aralarında ortalama bir ışık yılı mesafe bulunan yüzbinlerce ila milyonlarca yıldızı barındırırlar, ancak birbirlerine güneş sistemimiz kadar yakın olabilirler.

Bu görüntüyü oluşturmak için kullanılan veriler, dördü pulsarların özelliklerine odaklanan beş farklı Hubble gözlem programından geldi. Pulsarlar, manyetik kutuplarından bir elektromanyetik radyasyon ışını yayan yüksek derecede manyetize, dönen nötron yıldızlarıdır. Bize göre, yıldız dönerken bu ışın kısa bir patlama veya darbe olarak görünür. Pulsarlar son derece hızlı dönerler. Gökbilimciler en hızlı atarcayı saniyede 716 devirle ölçtüler, ancak bir atarca teorik olarak yavaş yavaş enerji kaybetmeden veya parçalanmadan önce saniyede 1.500 devir kadar hızlı dönebilir.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Hubble, 4 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-hubble-captures-stars-globular-cluster.html adresinden alınan küresel küme NGC 6440’ın (2022, 1 Aralık) yıldızlarını yakaladı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1