Bir Pixel kullanıcısının bir OTA (havadan) güncellemesini yüklemesi için gereken süreyi azaltmak isteyen Google, Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) gerritine yeni yamalar gönderdi. Esper’e göre Mişaal Rahman ve Android Polisi, yamalar Pixel 6 Pro’ya 2,2 GB OTA güncellemesi yüklemek için gereken süreden on dakika veya %43 daha kısa sürdü. Yamalar ayrıca 376 MB’lık artımlı bir güncellemenin yüklenmesi için gereken süreyi 22 dakikadan 16 dakikaya indirdi (%27 azalma).
Google, 2016 yazında piyasaya sürülen Android 7.0 Nougat ile Android için Kesintisiz Güncellemeler’i kullanıma sundu (UYARI: Android 7.0 Nougat’ı görmek aklınızda bir nostalji dalgası yaratabilir). Güncellemeyi alan ilk telefonlar Nexus 6, Nexus 5X idi. ve Nexus 6P. Ancak Google, Android telefon üreticilerinden cihazlarına Kesintisiz Güncelleme eklemelerini hiçbir zaman talep etmemiştir.
Basitleştirmek için Pixel modelleri, OTA güncellemelerini arka planda telefonun etkin olmayan bir bölümüne yükler. Bu olurken, aktif bölüm çalışmaya devam ederek Pixel’inizi başka hiçbir şey olmuyormuş gibi kullanmaya devam etmenizi sağlar. Kurulum tamamlandığında, Pixel kullanıcılarından telefonlarını yeniden başlatmaları istenir, çünkü güncelleme yüklü etkin olmayan bölüm etkin bölümle değişir. İzlenecek yavaş hareket eden yükleme ilerleme çubuğu olmadığı için hiçbir insan bu süreçten sıkılmaz.

Bu yıl Google, Kesintisiz Güncellemeler için gereken ek depolama alanı miktarını azaltmak için Android 13 ile sanal A/B bölümlerini kullanmaya başladı. Bildirildiğine göre, ek depolama talebi, Samsung’un bu özelliği telefonlarında kullanmasını engelleyen şeydi. Android 13 çalıştıran daha yeni telefonların, Google tarafından sanal A/B bölümleriyle donatılması zorunludur.

Bunu basitleştirmeye çalışarak, Google’ın Sanal A/B güncelleme işleminde kullanılan cihaz eşleme anlık görüntülerinin boyutunu %25 ila %40 oranında azaltmayı başardığını söyleyelim. Anlık görüntülerde güncelleme motoru tarafından yapılan herhangi bir değişiklik, “yazarken kopyala” (COW) olarak bilinen cihazlarda depolanır. Sonunda, bu değişiklikler güncellenmesi gereken dinamik bölümlerde birleştirilir. Google, birleştirme süresini %40 oranında azalttı. İşlem bittiğinde, COW ve anlık görüntü cihazları silinerek kullanıcıya ek depolama alanı sağlanır.

Elbette, çoğu Android kullanıcısına Yunanca gibi geliyor (Yunanca konuşanlar hariç), ancak bilmeniz gereken tek şey, değişiklikler uygulandıktan sonra Pixel’inizin OTA güncellemelerini her zamankinden daha hızlı tamamladığını görmeniz gerektiğidir. Ve diğer Android üreticileri de takip etmekle yükümlü kılındığında, diğer Android telefonlar OTA güncellemelerini her zamankinden daha hızlı tamamlayabilecek.

telefon-1