Yeni kurulan Fruggr, profesyonellerin veri tüketimini kontrol etmelerine ve karbon ayak izlerini kontrol etmelerine yardımcı olmak için şirketlerin çevrimiçi faaliyetlerinin çevresel ve sosyal etkilerini gerçek zamanlı olarak ölçebilen otomatik bir hesaplama aracı sunuyor.

Fruggr.io platformunun arkasındaki şirket olan Digital4Better, Haziran 2020’de Covid-19 salgınıyla birlikte çevrimiçi kullanımın patladığı dönemde faaliyetine başladı. İki yıl sonra, o 2 milyon avroluk bağış topladı işini büyütmek için. Fruggr CEO’su Frederick Marchand, ZDNet’e araç piyasaya sunulduğundan beri gözlem netti: “Çevre puanı kötü, tüm sektörler bir arada,” dedi.

Bu alanda yapılması gereken her şey var. Etki girişimi, aracını oluşturmak için karbon emisyonları, GDPR uyumluluğu, kapsayıcılık ve hatta eko-tasarım gibi 40 çevresel ve sosyal kriter seçerek başladı.

Fruggr modeli, “katı verilerin” hesaplanmasına dayanmaktadır. Frederick Marchand, ekipmanın kullanım ömrü, bir sayfanın ortalama ağırlığı ve CO2 tüketimi gibi belirli ölçülebilir unsurların yazılıma kolayca entegre edildiğini açıklıyor. Ancak, bir algoritmanın etiği gibi diğer kriterlerin daha zor olduğunu kabul ediyor.

ölçeklenebilir puanlama

CEO, “Bu envanter alıştırmasına, verileri önceliklendirme çabası eşlik ediyor” diye ekliyor. Bu organizasyon çalışması anahtardır: tasarım ne kadar net olursa, son kullanıcı sonuçları o kadar net okuyabilecek ve harekete geçmek için sonuçlar çıkarabilecektir.

Platform, işlemi düzenli aralıklarla tekrarlayabilen büyük hesaplar için büyük hacimlerde çalışır. “Statik bir rapor yapmaktan çok, yılda birkaç kez dinamik ve yenilenebilir bir sonuç üretmek istedik” diye belirtiyor.

Performans göstergeleri incelendikten sonra platform, müşterilere KSS hedeflerine ulaşmaları için iyileştirme alanları sunar. Digital4Better, buna paralel olarak, şirketlere tasarım ve geliştirme konusunda tavsiyeler vererek harekete geçmelerine yardımcı olacak bir hizmet faaliyetine sahiptir.

Fruggr, profesyonel pazara saldırmadan önce mobil veri tüketimini hesaplamak için ücretsiz bir tüketici uygulaması geliştirerek işe başlamıştı. Bu fikir, ISP’lerin ve mobil operatörlerin tüketilen veri miktarı ve karşılık gelen sera gazı emisyonlarının eşdeğeri hakkında iletişim kurmasını gerektiren atık karşıtı yasanın ardından filizlendi.genel-15