Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’su Elon Musk, FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in Demokratlara “muhtemelen” 1 milyar dolara kadar bağışta bulunduğunu öne sürdü.Yakın tarihli bir Twitter tartışmasında, yapay zeka sağlık hizmeti platformu Science’ın CEO’su Will Manidis, Sam Bankman-Fried’in politikacılara yaptığı bağışları “tüm zamanların en karlı anlaşmalarından biri” olarak nitelendirdi çünkü onu 10 milyar dolardan fazla çaldığı için hapisten uzak tuttular.

Tartışmaya katılan Elon Musk,

Bu sadece halka açık bir rakam. Demokrat Parti seçimlerine nihai desteği muhtemelen 1 milyar doları aşıyor. Para bir yere gitti, peki nereye gitti?

Elon Musk: FTX kripto borsasının eski başkanı, ABD Demokrat Partisi'ne 1 milyar dolardan fazla bağışta bulundu.

Sam Bankman-Fried’in Joe Biden’ın 2020 başkanlık kampanyasına 5,2 milyon dolar bağışladığı ve ayrıca Oregon’un Kongre koltuğu için seçimleri kazanamayan Demokrat adayı Carrick Flynn’i desteklemek için 10 milyon dolar bağışladığı biliniyor.

FTX’in eski başkanının Mayıs ayında yaklaşan 2024 ABD başkanlık kampanyası için 100 milyar ila 41 milyar dolar arasında bağış yapabileceğini söylemesi de ilginç. Hatta 1 milyar doları “yumuşak tavan” olarak adlandırdı.

Daha ne kadar bilmiyorum. Gerçekten neler olduğuna bağlı. Bu gerçekten kimin tam olarak ne için koştuğuna bağlı.


Evet, bence bir çeşit olarak bakılması gereken bir düşünce… Sert bir tavan demek istemem ama en azından bir çeşit yumuşak tavan olarak söyleyebilirim.

Bu spekülasyonların ve gerçeklerin açıklanması, Sam Bankman-Freed’e karşı artan öfke ve milletvekillerinin ona hiçbir sorusu olmadığı gerçeğinin ortasında geliyor.

Bir ay önce iflas başvurusunda bulunan kripto para borsası FTX, yaklaşık bir milyon müşteri ve yatırımcının milyarlarca zararına neden oldu. Şu anda, ABD’deki en iyi düzenleyicilerden ikisi olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Adalet Bakanlığı (DOJ), borsalarda müşteri fonlarının kötüye kullanılmasını araştırıyor, ancak henüz herhangi bir suçlamada bulunmadı.genel-22