Gişe rekorları kıran Japon animesi Tek Parça Film Kırmızı Çin’in tiyatro gişesinde yavaş bir hafta sonu kazandı ve diğer anime franchise taksitlerinin yerini aldı Dedektif Conan: Cadılar Bayramı’nın Gelinison iki haftadır zirvede yer aldı.

kırmızı filmOda Eiichiro’nun ikonik serisinin on beşinci filmi Bir parça Bölgesel danışmanlık şirketi Artisan Gateway’in verilerine göre Perşembe günü Çin’de yayınlanan manga ve film serisi ilk dört gününde 10.5 milyon dolar kazandı. Japon animelerinin dünya çapındaki sinemalardaki yükselişini sürdüren film, Japonya’da 130 milyon dolar ve Kuzey Amerika’da yaklaşık 13 milyon dolar dahil olmak üzere diğer birçok büyük pazarda büyük başarı elde etti.

Toho’lar Dedektif Conan: Cadılar Bayramı’nın Gelini Üç hafta sonu toplam 19.4 milyon $’a 1.8 milyon $ ekleyerek ikinci sıraya geriledi. Çinliler devrilme noktası üçüncü sıra için 1 milyon doların biraz altında eklendi. Bir güveden utanarak sinemalarda, polisiye gerilim filmi yaklaşık 21,3 milyon dolar kazandı.

Çin’in sürekli değişen COVID politikalarından oluşan yama yapısı, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde tüketici faaliyetlerini engellemeye devam ediyor. Günlük yaşamda bitmek bilmeyen aksamalar nedeniyle büyüyen toplumsal huzursuzluğun ortasında, Pekin geçen hafta bölgesel hükümetlere en katı karantina ve test gerekliliklerini temkinli bir şekilde hafifletme talimatı verdi. Ancak bazı tahminlere göre, Çin film ekranlarının yüzde 50 kadar azı şu anda tamamen çalışır durumda.

Gişe rekorları kıran içerik kıtlığı da ülkedeki bilet satışları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor, Hollywood ithalatı yavaşlıyor ve Çin’deki en büyük destek direkleri Ocak 2023’teki Çin Yeni Yılı tatili sırasında daha temiz bir pist bekliyor ve umuyor.

Disney ve James Cameron’ın Avatar: Suyun Yolu – 15 Aralık’ta açıldığında ayların en büyük gişe hasılatını çekmesi bekleniyor – Pekin’in Covid-0’dan geçici çıkışının ilk aşamalarında pazarın toparlanmasına dair net bir test sağlayacak.

Şu anda Çin’in 2022 gişe toplamı – Artisan Gateway’e göre 4,02 milyar dolar – 2021’in aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 36 düştü.sinema-2