Ay ara sıra Mars da dahil olmak üzere Güneş Sistemindeki tüm gezegenlerin önünde hareket eder. Kredi bilgileri: Sergio Scauso

Aralık 2022’de gökyüzü izlemede öne çıkan bazı olaylar nelerdir? Ay geçmişini süpürür[{” attribute=””>Jupiter twice this month, and actually covers Mars completely, in an event called an occultation, on December 7. The event is visible across the U.S., except for the Southeast and East Coast, where the Moon will graze closely past Mars. And throughout the month, you can find Pegasus, the winged stallion, high overhead in the south.

Aralık 2022’de nelere dikkat edilmeli: Mars ortadan kayboluyor ve Pegasus maceraya atılıyor. ABD ve Avrupa’nın çoğundaki izleyiciler, 7 Aralık’ta Mars’ın Ay’ın arkasına kaymasını izleyebilir ve herkes kanatlı at takımyıldızı Pegasus’u bulabilir.

  • 1 Aralık – Bu akşam güneybatıya bakın ve parlak gezegen Jüpiter’den sadece birkaç parmak genişliği uzakta Ay’ı bulun.
  • 7 Aralık – Dolunay
  • 7 Aralık – Ay, bu gece Mars’ı örter veya örter. ABD’de Mars, Ay’ın Mars’ı zar zor geçiyormuş gibi görüneceği Doğu Kıyısı ve Güneydoğu dışındaki her yerdeki izleyiciler için Ay’ın arkasına kayıyor. Mars’ın kaybolma ve yeniden ortaya çıkma zamanlaması için en sevdiğiniz yıldız izleme uygulamasına veya web sitesine bakın.
  • 23 Aralık – Yeni Ay
  • 25-31 Aralık – Yıl sonunda Ay’ı ve gezegenleri kontrol edin. Her akşam giderek artan dolunayın geçişini izleyin Satürn 26’sında ve ardından 28’inde Jüpiter’i geçin.
  • Tüm ay – Hava karardıktan sonra güney-güneybatıda yüksek Pegasus takımyıldızını bulun. Parlak Jüpiter’i arayın ve Pegasus’un Büyük Meydanı’nı onun yaklaşık 15 derece yukarısında bulun.
Ay Mars Örtülmesi

Mars’ın Ay tarafından örtülmesi. Kredi bilgileri: Andrés Jobacho

Video Metni:

Aralık’ta Neler Var? Mars’ın ortadan kaybolması ve Pegasus takımyıldızı da dahil olmak üzere akşam gezegeninizin öne çıkan özellikleri.

Ay, Ay’ın dev gezegenleri ziyaret etmesiyle başlar ve biter. 1 Aralık’ta, akşam gökyüzünde Ay’ı Jüpiter’den sadece birkaç parmak genişliği uzaklıkta bulun. Ardından, ayın 25’inden 31’ine kadar, gün batımından sonra güneybatıya bakın ve giderek artan bir dolunayın Satürn’ü ve ardından tekrar Jüpiter’i geçtiğini görün. Ufku net bir şekilde gören izleyiciler, Venüs ve ufuk çizgisinin sadece birkaç derece üzerinde, gün batımının solmakta olan parıltısında Merkür.

7 Aralık, gökyüzünün gözlerinizin önünde dramatik bir şekilde değiştiği o büyülü anlardan birini getiriyor. Ay, Kızıl Gezegen Mars’ın önünden geçtiği veya onu örttüğü için buna ay perdelenmesi denir. Gösteri Kuzey Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde görülebilecek. (Güneydoğu ve Doğu Sahili’ndeki izleyiciler, Ay’ın Mars’ın yanından geçtiğini görecekler.) ABD’deki izleyiciler için Mars, bulunduğunuz yere bağlı olarak yaklaşık 18:30 ile 21:00 arasında Ay’ın arkasında kaybolur, bu nedenle favorinizi kontrol edin Bölgeniz için zamanı bulmak için gökyüzü izleme uygulaması.

Artık Ay, yılda birkaç kez gece gökyüzünde gezegenlerin önünden geçiyor. Aslında, genellikle yılda en az birkaç kez Mars’ın kendisini gizler. Ancak her örtülme, Dünya yüzeyinin yalnızca küçük bir bölümünden görülebilir, bu nedenle, Dünya üzerindeki belirli bir noktanın onları sık sık görmesi çok yaygın değildir.

Elbette Ay sürekli olarak yıldızların önünden geçer. Dürbünle izliyorsanız, hemen yanıp sönerler. Ancak gezegenler sadece yıldızlar gibi ışık noktaları değildir – dairesel küçük diskler olarak görünürler, bu nedenle gezegenlerin ortadan kaybolması ve daha sonra yeniden ortaya çıkması aslında birkaç saniye sürer. Bu nedenle, izleme alanındaysanız, parlak bir gezegenin Ay tarafından örtülmesini izlemek için bu nispeten nadir fırsatın tadını çıkarın.

Aralık akşamları güneybatı gökyüzünde yükseklere baktığınızda, antik mitolojinin daha fantastik canavarlarından birinin adını taşıyan bir takımyıldızı bulabilirsiniz. Bu kanatlı at Pegasus. Yunan mitinde Pegasus, kahraman Belaraphon ile maceralara atılır ve daha sonra onu yıldızların arasına yerleştirerek ödüllendiren Zeus’un şimşeklerini bizzat taşır.

Pegasus, 88 takımyıldızın en büyüğünden biridir. En belirgin özelliği ve onu gökyüzünde bulmanın anahtarı, Büyük Meydan olarak adlandırılan bu asterizm veya yıldız desenidir. Kabaca eşit parlaklığa sahip bu dört yıldız, atın vücudunun orta kısmını oluşturur.

Bu Aralık ayında, parlak Jüpiter sayesinde Pegasus’u bulmak çok kolay. Gökyüzünün yaklaşık 15 derece kuzeyinden başlayan Büyük Meydan ile dev gezegeni bulmak için güneye bakın.

Pegasus, gece gökyüzündeki diğer özelliklere giden yolu bulmak için iyi bir başlangıç ​​yeri olduğundan, yıldız gözlemcileri için yararlı bir takımyıldızdır. Takımyıldızın kendisi, M15 küresel kümesi ve Stephan Beşlisi’nin karışık gökadaları da dahil olmak üzere bir dizi göz kamaştırıcı derin gökyüzü nesnesi içerir. Bu yıl sona ererken, gelecek yıl sizi hangi maceraların beklediğini düşünürken kanatlı aygır Pegasus’u aramanızı umuyoruz.

İşte Aralık ayı Ay’ın evreleri.

Ay Evreleri Aralık 2022

Aralık 2022 için Ay’ın evreleri. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

Hepsi ile güncel kalın NASAnasa.gov’da güneş sistemini ve ötesini keşfetme misyonları. Ben NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Preston Dyches ve bu ayın Gündemleri bu kadar.uzay-2