AvtoVAZ Başkanı Maxim Sokolov, Forbes ile yaptığı bir röportajda, yüksek derecede yerelleştirmeye sahip Lada Vesta platformuna dayalı önden çekişli bir crossover’ın 2025 yılında piyasaya sürülmesi gerektiğini söyledi.

Planlar, Vesta platformunda oldukça yerelleştirilmiş bir önden çekişli SUV kategorisi crossover’ın geliştirilmesini içeriyor. Bu artık B sınıfında değil, C’ye daha yakın – buna B + diyoruz. 2025 yılı sonunda bu otomobilin üretimine başlamayı planlıyoruz.


Maksim Sokolov


resmi olmayan render

“Duster’ı hedefleyen izleyicilerin bir kısmının Vesta B + crossover’ı satın alacağına inanıyor. Bir kısmı da Niva Travel’a gidecek.”

Renault ile yapılan anlaşma göz önüne alındığında, bugün Duster’ın kendisini üretmek ekonomik olarak mümkün değil. Evet ve yaptırımlar nedeniyle sadece riskli.


Maksim Sokolov

Daha önce Maxim Sokolov, yeni Lada Granta serisinin tasarımının zaten onaylandığını ve ayrıca fabrikanın birkaç prototipi bir araya getirmeyi başardığını doğruladı. Yeni serinin arabaları 2024 yılı sonuna kadar piyasaya sürülmeli.genel-22