Orion’un dört güneş panelinden birine monte edilmiş bir kamera, Ay’ın bu görüntüsünü 25,5 günlük Artemis I görevinin 17. uçuş gününde Dünya’dan 222.000 milden (357.000 km) daha uzak bir mesafeden yakaladı. Orion, uzak ay yörüngesinden çıktı ve 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na doğru ilerliyor. Kredi bilgileri: NASA

18. Uçuş Günü’nde NASAArtemis I görevinde, Orion 3 Aralık Cumartesi günü saat 16:45’te Ay’ın etki alanına yeniden girdi. Bu, Ay’ın artık uzay aracına etki eden ana yerçekimi kuvveti olduğu anlamına geliyor. Ay giriş alanına giriş, uzay aracı ay yüzeyinden yaklaşık 39.993 mil (64.362 km) uzaktayken gerçekleşti. Ay yüzeyinden yaklaşık 79 mil (127 km) yüksekte dönüşünden bir gün sonra, 6 Aralık Salı günü son kez ay etki alanından çıkacak.

Mühendisler ayrıca, reaksiyon kontrol iticileri için minimum jet ateşleme süresini 24 saatlik bir süre boyunca değiştiren bir geliştirme uçuş testi hedefi gerçekleştirdiler. Bu test hedefi, mürettebatlı Artemis II görevine dahil edilecek jet itici ateşlemelerini modellemek için reaksiyon kontrol sistemi jetlerini önceden planlanmış bir sırada uygulamak üzere tasarlanmıştır.

Testin kullandığı reaksiyon kontrol sistemi (RCS) iticileri, ArianeGroup tarafından Avrupa Servis Modülü üzerine inşa edilmiştir. Bugüne kadar uçuş testi sırasında RCS iticilerinin tüm ateşlemeleri, servis modülü. Mürettebat modülünde bulunan Aerojet Rocketdyne tarafından yapılmış ek 12 RCS iticisi vardır.

Orion, Artemis I Uçuş Günü 17'yi Dünya'ya Yönlendiriyor

Orion’un dört güneş panelinden birine monte edilmiş bir kamera, 25.5 günlük Artemis I görevinin 17. uçuş gününde 222.000 milden (357.000 km) daha uzak bir mesafeden Dünya’nın bu görüntüsünü yakaladı. Orion, uzak ay yörüngesinden çıktı ve 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na doğru ilerliyor. Kredi bilgileri: NASA

Mürettebat modülü iticileri, Orion’un Dünya’ya inişinden birkaç gün önce test edilecek olsa da, birincil rolleri Pasifik Okyanusu’na inişten önceki son saatte gerçekleşecek. Mürettebat modülü ve hizmet modülü ayrıldıktan sonra, mürettebat modülünün RCS iticileri, uzay aracının yeniden giriş için uygun şekilde yönlendirilmesini, ısı kalkanının öne doğru bakmasını ve paraşütler altında iniş sırasında sabit kalmasını sağlamak için kullanılacaktır.

Ağ ekipleri yer istasyonlarını yeniden yapılandırırken Orion, NASA’nın Derin Uzay Ağı ile yaklaşık 4,5 saat boyunca 19:40 CST ile 12:00 saatleri arasında iletişimini kesecek. Uçuş kontrol ekibi etkinlik zaman çizelgesini ayarladı ve görevin yörüngesi üzerinde herhangi bir etkisi yok. Otomatik komutlar, bu süre zarfında uzay aracına rehberlik edecek ve Orion, Canberra yer istasyonunun menzilinden geçerken yeniden sinyal alacaktır.

3 Aralık günü saat 16:30 CST’den hemen sonra Orion, Dünya’dan 221.630 mil (356.679 km) ve Ay’dan 40.086 mil (64.512 km) seyahat ederek saatte 2.777 mil (4.469 k/s) hızla ilerliyordu.uzay-2