Arizona’daki Kitt Peak teleskobunun üzerindeki BlueWalker 3’ten iz. Kredi: KPNO/NOIRLab/IAU/SKAO/NSF/AURA/R. Kıvılcımlar

Gece gökyüzü paylaşılan bir vahşi doğadır. Karanlık bir gecede, şehir ışıklarından uzakta, yıldızları atalarınızın yüzyıllar önce gördüğü gibi görebilirsiniz. Samanyolu’nu ve efsanevi avcıların, kız kardeşlerin ve yolculukların hikayeleriyle ilişkili takımyıldızları görebilirsiniz.

Ancak herhangi bir vahşi doğa gibi, gece gökyüzü de kirlenebilir. 1957’deki Sputnik 1’den bu yana, binlerce uydu ve uzay çöpü parçaları yörüngeye fırlatıldı.

Şimdilik, gece gökyüzünü geçen uydular büyük ölçüde merak konusu. Ancak yüzlerce veya binlerce uydu içeren uydu takımyıldızlarının ortaya çıkmasıyla bu durum değişebilir.

son lansmanı Mavi Yürüteç 3, bir uydu takımyıldızı prototipi, gece gökyüzümüzü kirleten parlak uydular olasılığını artırıyor. 64 metrekarede, en büyük ticari iletişim uydusu alçak Dünya yörüngesinde ve çok parlak.

Gece gökyüzünün kirliliği

Gece gökyüzünde uyduları tespit etmek bir merak konusu olsa da, yörüngedeki uyduların hızlanan sayısı, gece gökyüzünün kirlenmesinin ciddi bir sorun haline gelebileceği anlamına geliyor.

Açık bir gecede, özellikle alacakaranlığa yakın, gece gökyüzünde dolaşan uyduları görebilirsiniz. Bu uydular alçak Dünya yörüngesinde, Dünya’nın sadece birkaç yüz kilometre yukarısında ve saniyede neredeyse 8 kilometre yol alıyor.

Uygulamalar ve web siteleri belirli uyduların gelişini belirlemenize veya tahmin etmenize izin verir. Ve görmek gerçekten eğlenceli Uluslararası Uzay istasyonu geçerken, o ışık zerresinde bir astronot ekibi olduğunu fark eder.

Ancak son birkaç yılda uydu fırlatma hızı arttı. SpaceX, uydu fırlatmalarını daha ucuz hale getirdi ve internet hizmetleri sağlayan binlerce Starlink uydusunu fırlatıyor.

Muazzam ve parlak bir iletişim uydusu olan BlueWalker 3, gökbilimcileri gerçekten endişelendiriyor

Starlink uydularından 19 iz içeren Blanco 4 metrelik Teleskoptan bir görüntü. Kredi: CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/DECam DELVE Anketi

Yaklaşık 50 Starlink uydusu, her bir Falcon 9 roketi tarafından yörüngeye fırlatılır ve başlangıçta parlak bir uydu dizisi oluşturur. Bunlar başlangıçta üretilen UFO raporlarıancak artık özellikle haber değeri taşımayacak kadar yaygın.

Starlink uyduları dağılıp operasyonel yörüngelerine döndüklerinde, çıplak gözle görülebileceklerin sınırına yakındırlar.

Ancak bu tür uydular, teleskoplarla çekilen görüntülerde iz bırakacak kadar parlaktır. Bu izler, altlarındaki yıldızların ve galaksilerin üzerine yazılır ve bu durum ancak ek görüntüler alınarak giderilebilir. Kısa süreli bir flaş gibi kısa geçici fenomenler gama ışını patlamasıpotansiyel olarak kaybolabilir.

Mavi Yürüteç 3

Starlink, yörüngede binlerce uyduyla hizmette olan en büyük uydu takımyıldızı olsa da, diğerleri planlanıyor.

Amazon’un Blue Origin’i 3.200’den fazla piyasaya sürmeyi planlıyor Kuiper Projesi uydular ve AST Uzay Mobil başlatmayı planlıyor 100 Mavi Kuş uydular (ve belki daha fazlası).

Yakın zamanda piyasaya sürülen BlueBird prototipi BlueWalker 3, gökbilimciler arasında gerçek bir alarm yarattı.

BlueWalker 3 başlangıçta oldukça sönük olsa da, kabaca bir squash kortu büyüklüğünde olan 64 metrekarelik bir iletişim dizisini gözler önüne serdi. Bu geniş yüzey güneş ışığını yansıtmada çok iyidir ve BlueWalker 3 artık gece gökyüzündeki en parlak yıldızlardan bazıları kadar parlaktır.

BlueBird uydularının çalışır durumda olması mümkün daha da büyük olabilir ve daha parlak.

Bu kadar parlak çok sayıda uydu kötü olabilir – çok kötü. Bu kadar parlak binlerce uydu olsaydı, bazen parlak uyduları görmeden gece gökyüzüne bakamazdınız.

Gökyüzümüzde neredeyse sürekli bir teknoloji hatırlatması ile bu vahşi yaşam duygusunu kaybederdik.

Profesyonel astronomi üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Daha parlak uydular, astronomik görüntülere sönük uydulardan daha fazla zarar verir.

Ayrıca, bu uyduların çoğu, radyo astronomisini etkileyebilecek radyo frekanslarında yayın yapmakta ve yayın yapmaktadır. Radyo dalgaları uzak sitelerin üstünde radyo gözlemevleri gökleri gözlemliyor.

Bir uçurum mu?

Bundan sonra ne olacağı belirsiz. Uluslararası Astronomi Birliği uydu takımyıldızları hakkındaki alarmını iletti ve Mavi Yürüteç 3 özellikle.

Bununla birlikte, uydu takımyıldızlarının onaylanması ABD Federal İletişim Komisyonu çevresel etkileri nispeten az dikkate almıştır.

Bu, son zamanlarda ABD tarafından büyük bir sorun olarak işaretlendi. ABD Hükümeti Sorumluluk Ofisiancak bunun somut bir değişikliğe yol açıp açmadığı belirsiz.

Bir uçurumun kenarında olabiliriz. Gece gökyüzü, internet veya 5G uğruna parlak yapay uydularla mı karışacak? Yoksa geri çekilip gece gökyüzünü küresel olarak paylaşılan bir vahşi doğa olarak mı koruyacağız?

Konuşma tarafından sağlanan


Bu makale şu adresten yeniden yayınlanmıştır: Konuşma Creative Commons lisansı altında. Okumak orijinal makale.Konuşma

Alıntı: Muazzam ve parlak bir iletişim uydusu olan BlueWalker 3, gerçekten gökbilimcileri endişelendiriyor (2022, 1 Aralık). html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.

uzay-1