Geçen yıl, Intel, 2025 yılına kadar süreç liderliğini TSMC ve Samsung Foundry’den alacağını söyledi. Şu anda, TSMC ve Samsung, her ikisi de en son teknoloji çipleri satan dünyanın en büyük iki çip dökümhanesidir. Gelecek yıl, her ikisi de 3nm işlem düğümü kullanılarak üretilen yongaları teslim edecek. Bunu olabildiğince basit hale getirelim. İşlem düğümü ne kadar küçük olursa, bir çipe güç sağlamak için kullanılan transistörler o kadar küçük olur, bu da daha fazlasının içine çekilebilir anlamına gelir.

Tipik olarak, bir çipin transistör sayısı ne kadar yüksekse, o kadar güçlü ve enerji açısından verimlidir.

Tipik olarak, bir çip içinde ne kadar çok transistör varsa, o kadar güçlü ve enerji açısından verimlidir. Örnek olarak iPhone’u kullanalım. 2013 yılında piyasaya sürülen A13 Bionic SoC, iPhone 11 serisinde kullanıldı ve TSMC’nin 7nm işlem düğümü kullanılarak yapıldı. Çip 8,5 milyar transistör içeriyordu. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’e güç veren A16 Bionic, TSMC’nin 4nm işlem düğümü (teknik olarak gelişmiş bir 5nm işlem) kullanılarak yapılmıştır ve 16 milyara yakın transistör kullanır.

2025’e kadar TSMC ve Samsung’un 2nm yongaları piyasaya sürdüğünü görebiliriz. ikincisi zaten 2027 yılına kadar 1.4nm yonga üretmekten bahsediyor. TSMC 1nm yongalardan bahsetti ancak gelişleri için bir zaman çerçevesi vermedi. Ancak Intel göz ardı edilemez ve IEDM 2022’de (Uluslararası Elektron Cihazları Toplantısı) şirket, transistörün yaratılmasının 75. yıl dönümünü kutladı. planları açıklayarak 2030 yılına kadar bir pakette bir trilyon transistör almak.
Paket, çiplerin yerleştirildiği mahfazadır. Ya bir baskılı devre kartına (PCB) lehimlenirler ya da PCB’ye takılırlar. Çoklu Yonga Modülü olmadığı sürece bir paketin içinde bir yonga kalıbı bulunur. Bunun bir örneği, flash bellek ve flash bellek denetleyicisi içeren bir eMMC flash kart olabilir.

Intel, Moore Yasasını canlı tutabileceğini söylüyor; Bu, Intel’in kurucu ortağı Gordon Moore tarafından yapılan ve başlangıçta çiplerdeki transistör sayısının her yıl ikiye katlanması çağrısında bulunan gözlemdir. Moore, 10 yıl sonra, transistör sayılarının 1975’e kadar iki yılda bir ikiye katlanmasını ararken bunu revize etti. İnce devreleri kazımak için tasarlanmış yeni nesil litografi makinesi olan Yüksek Sayısal Açıklıklı Aşırı Ultraviyole Litografi makinesinde ilk çatlağı elde etmek Intel’e yardımcı olacak. cips haline gelen gofretlerdeki desenler.

Intel, süreç liderliğini yeniden kazanmayı nasıl planlıyor?

Yeni makineler, dökümhanelerin 1,7 kat daha küçük çip özellikleri ve 2,9 kat daha fazla çip yoğunluğu sağlamak için devre tasarımlarını daha yüksek çözünürlüklerde aşındırmasına izin verecek. Her makinenin yaklaşık 300 milyon dolarlık bir fiyatı var. Intel başkan yardımcısı ve Bileşen Araştırma ve Tasarım Etkinleştirme genel müdürü Gary Patton, “Transistörün icadından yetmiş beş yıl sonra, Moore Yasasını yönlendiren inovasyon, dünyanın katlanarak artan bilgi işlem talebini karşılamaya devam ediyor” dedi.

Patton sözlerine şöyle devam etti: “IEDM 2022’de Intel, mevcut ve gelecekteki engelleri aşmak, bu doyumsuz talebi karşılamak ve Moore Yasasını yıllarca canlı ve iyi durumda tutmak için gereken hem ileri görüşlü hem de somut araştırma ilerlemelerini sergiliyor.”
Sektördeki en önemli keşiflerden biri, FinFET transistörlerinin Gate-All-Around (GAA) ile değiştirilmesidir. FinFET’in (TSMC’nin hala 3nm işlem düğümü için kullandığı) aksine, akım akışları kanalın dört tarafında da manipüle edilebilir ve dikey olarak istiflenmiş nano şeritler kullanır. Samsung, 3nm yongaları için GAA kullanırken, TSMC birkaç yıl içinde 2nm yongaları üretmeye başlayana kadar aynı şeyi yapmayacak. GAA teknolojisine RibbonFET adını veren Intel, 2024’te bu tür çipleri göndermeye başlayacak.

Ayrıca, Intel’in bir trilyon transistörlü paketler üretme hedefine ulaşmasına yardımcı olan, çiplerin paketlenmesinde yoğunlukta 10 kat iyileştirme sağlayan yeni yeniliklerdir. Bu, küçük bir alana sığabilecek transistör sayısında büyük bir artışa izin verecektir. Ve daha küçük transistörler üretmeye yardımcı olacak yeni malzemeler arasında sadece üç atomdan oluşan süper ince bir malzemenin kullanımı yer alıyor!telefon-1