Google, Google Mesajlar uygulamasındaki grup sohbetlerine uçtan uca şifreleme getirdiğini duyurdu. Güvenlik yükseltmesi, daha geniş çapta kullanıma sunulmadan önce ilk olarak beta kullanıcılarına gidiyor.

Uçtan uca şifreleme, hiç kimsenin, Google’ın bile mesajların içeriğini okuyamayacağı anlamına gelir. Bire bir sohbetler için Google Mesajlar uygulamasında zaten destekleniyor, ancak şimdi (üzerinden Sınır (yeni sekmede açılır)) grup konuşmalarına da eklenecektir.

“Uçtan uca şifreleme, grup sohbetleri için kullanıma sunulmaya başlıyor ve önümüzdeki haftalarda açık beta programındaki bazı kullanıcıların kullanımına sunulacak.” Google diyor (yeni sekmede açılır). “Bu bir düşünce bile olmamalı – sadece bir beklenti ve mesaj atan birinin endişelenmesine gerek olmaması gereken bir şey.”

SMS’den RCS’ye

Aynı duyuru blog gönderisinde Google, bir mesaja herhangi bir emoji ile hızlı bir şekilde tepki verme yeteneğinin yakında Google Mesajlar’a da geleceğini açıkladı. Şu anda tepki olarak yalnızca bir dizi emoji kullanılabilir.

Google, bu yeni özelliklerden bahsetmenin yanı sıra, RCS’nin (Zengin İletişim Hizmetleri) herkes için yeni standart haline gelmesi için sıkı bir şekilde çalışmaya devam etti – teknoloji, SMS’in bir yükseltmesi, şu anda yaygın olarak mevcut ancak Apple tarafından henüz benimsenmedi. iPhone’ları.

Google’ın gönderisi ayrıca, teknolojinin ne kadar eski olduğunu ve artık onun yerini alabilecek bir standart için ne kadar geciktiğimizi vurgulayan bir kilometre taşı olan SMS’in 30. yıl dönümünü de onayladı.


Analiz: SMS gerçekten tarih olmalı

Otuz yıl önce SMS’in gelişi, mesajlar karakter açısından sınırlı olsa ve birçok telefon aynı anda yalnızca sınırlı sayıda metin saklayabilse bile, birbirimizle iletişim kurma biçimimizi dönüştürmeye yardımcı oldu.

Şimdi, WhatsApp ve Slack gibi uygulamalar bizi bu sınırlamaların çok çok ötesine götürdü. Mesajlar çok daha uzun olabilir ve fotoğraflar, videolar veya ses içerebilir ve alıcıların onlara gönderdiğimiz mesajları ne zaman açtığını bile anlayabiliriz.

RCS’yi değerli bir yükseltme yapan, mesajların güvenliğini artıran ve grup sohbetleri gibi özellikleri çok daha iyi hale getiren bu gibi avantajlar. Google standardı oluşturmadı, ancak yoğun bir şekilde teşvik ediyor.

Bununla birlikte, bir iPhone kullanıcısı bir Android kullanıcısına her mesaj gönderdiğinde, SMS hala kullanılan protokoldür. Google bunun değişmesini istiyor, ancak Apple’ın değiştirmesi pek olası değil – Apple, iMessage’ın insanların iPhone’ları tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biri olduğunu biliyor.genel-6