Sağlık uzmanlarını ve Twitter kullanıcılarını dehşete düşüren Elon Musk liderliğindeki Twitter, platformun artık COVID Yanlış Bilgilendirmeyi Önleme politikasını uygulamayacağını duyurdu. Bunun temel olarak anlamı, Twitter’ın artık COVID ile ilgili herhangi bir yanlış bilgiyi platformda özel bir etiketle etiketlemeyeceğidir.

Twitter’ın COVID yanlış bilgileriyle mücadele kampanyası, sahte haberleri bastırmak için hayati önem taşıyor. Ancak, Twitter artık uygun bir konfederasyon mekanizmasına sahip olmadığı için, bu politikayı uygulamayı askıya almak zorunda kaldı. Resim Kredisi: AFP

Tıp uzmanları, araştırmacılar ve önde gelen sağlık uzmanları kararla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdiler ve COVID ile ilgili yanlış ve yanıltıcı sağlık bilgilerinin hala bireylere ve halk sağlığına zarar verme ve hayatları riske atma potansiyeline sahip olduğunu iddia ettiler.

Sosyal medya platformu, web sitesinde çeşitli yerlerde “23 Kasım 2022’den itibaren geçerli olmak üzere, Twitter artık COVID-19 yanıltıcı bilgi politikasını uygulamamaktadır.”

2020’nin sonlarına doğru Dünya Sağlık Örgütü, kafa karışıklığına, güvensizliğe, zararlı risk alma davranışlarına neden olabilecek “sağlıkla ilgili yanlış bilgilerden kaynaklanan zararı azaltmayı” amaçlayan “infodemi” olarak adlandırdığı duruma karşı bir eylem çağrısı yaptı. hastalık salgınlarını uzatabilir ve yoğunlaştırabilir.

DSÖ ayrıca yanlış bilgilendirmeye karşı mücadele etmek için efsaneleri yıkan bir kampanya başlattı ve tıbbi maskelerin oksijen yoksunluğuna neden olmadığını ve çamaşır suyu içmenin COVID-19’u önlemediğini ancak kesinlikle size zarar vereceğini açıklayan tavsiyeler üretti. Twitter, kampanyada hayati bir rol oynadı

DSÖ’nün Bağışıklama, Aşılar ve Biyoloji Departmanı Direktörü Katherine O’Brien, bu yılın başlarında düzenlediği basın toplantısında, sosyal medyadaki yanlış ve yanıltıcı bilgilerin zararsız olmadığını kaydetti. “Bu sadece sosyal medya kanallarında gevezelik meselesi değil, insanların kendileri, çocukları ve aileleri için yaptıkları, yapmayı seçtikleri şeyler üzerinde gerçekten bir etkisi var. Yani bu gerçekten ciddiye aldığımız bir şey.”

Cumhuriyetçi parti ve liderleri gibi, Musk’ın da COVID ile ilgili yanlış sağlık bilgileriyle belirsiz bir ilişkisi var. Musk, Tesla fabrikasındaki işçileri sokağa çıkma yasağı emirlerine karşı gelmeye ve fabrikada çalışmaya devam etmeye zorladığında da kendisini bir miktar tartışmaya bulaştırmıştı. Mart 2020’de, “koronavirüs paniğinin aptalca” yanı sıra çocukların COVID-19’a “esasen bağışık olduğu” yalanını tweetledi.

Yine de tüm bunlarda iyi olan şey, Musk’ın aşıları desteklemek için ortaya çıkması ve ABD genelinde aşılama kampanyalarını destekleyen kapsamlı tweetler atmasıdır.

Twitter’da güvenilir içerik ve söylemin devri, sağlık görevlilerini sosyal medya platformlarındaki yanlış bilgilendirme konusunda daha fazla endişelendirebilir.

Twitter’a gelince, artık bu politikayı uygulamamalarının ana nedeni oldukça basit – bunu yapacak insanlara sahip değiller. Twitter’ı temizlerkenMusk, insanlar da dahil olmak üzere birkaç içerik moderatörü ekibinden belirsiz bir şekilde kurtuldu. sözleşmeli olarak işe alınanlar.

Üstelik öyle görünüyor ki Musk, bir ılımlılık komitesi kurmakla ilgilenmiyor daha önce platformu devraldığında reklamverenlere ve kullanıcılara söz verdiği gibi.genel-5