Aralık ayının ilk bölümünde, Kuzey Yarımküre gözlemcileri, 2030’lara kadar Mars’ın en iyi manzarasının keyfini çıkaracaklar. Kızıl gezegen Birleşik Krallık semalarında yüksekte olacak ve herhangi bir yıldızdan daha parlak görünecek.

Mars, çöl benzeri manzaralar, sönmüş volkanlar, kutup buzullarında donmuş su ve uzun süredir yok olan denizler ve sellerin kanıtları ile Dünya’ya en çok benzeyen güneş sistemi gezegeni olarak tanımlanır.

Bugün güneşten dördüncü gezegen, ince bir karbondioksit atmosferi, maksimum 20 Santigrat dereceye ulaşan yaz sıcaklıkları ve kutuplarda -130 Santigrat dereceye kadar düşen kışları ile soğuk ve sert bir dünyadır. Buna rağmen Mars, onu güneş sisteminde yaşamın ortaya çıkmış olabileceği ve hala var olabileceği yerlerden biri olarak gören astronomları ve gezegen bilimcileri büyülemeye devam ediyor.

Mars, Dünya’nın yarısı kadar büyük ve bize sadece 26 ayda bir yaklaşıyor. O zamanlar, Mars’ın gökyüzünde güneşin karşısında, sözde karşıtlıklarda olduğu ve yer tabanlı yıldız gözlemcilerinin gezegeni görmesi için en iyi olasılıkları sunduğu zamanlar.

Bu yıl muhalefet 8 Aralık’ta ve ay boyunca Mars 81 milyon kilometreden biraz daha uzakta olacak. Mars, -1.9 görsel kadir büyüklüğünde olacak, bu da onu güneş dışında herhangi bir yıldızdan daha parlak kılacak ve Orion’un tanıdık kış deseninin üzerinde, Birleşik Krallık’tan Boğa burcundaki yıldızların önünde kusursuz olacak.


Kredi bilgileri: Kraliyet Astronomi Topluluğu

Mars’ın eliptik yörüngesi, bazı karşıtlıkların diğerlerinden daha iyi olduğu anlamına geliyor ve bu on yılın geri kalanında gezegen bu ay olduğundan daha uzakta olacak. 2033’e kadar Dünya’ya daha yakın olmayacak ve gezegenin Birleşik Krallık semalarına iyice yerleşmesi 2037 olacak.

Bir teleskopla Mars, 17 yay saniyesi çapında bir diske sahip olacaktır (1 yay saniyesi, bir derecenin 1/3600’üdür). Bu hala oldukça küçük, ancak dikkatli gözlemciler sabırla kutup buzullarını ve yüzeyindeki karanlık işaretleri görebilecekler.

8 Aralık’ta, ayın gezegenin önünde hareket edeceği ek bir gösteri var. Londra’dan Mars, 0458 GMT civarında Ay onu kaplamaya başladığında batı gökyüzünde olacak ve gezegen 0559 GMT’de yeniden görünecek (zamanlar konuma göre değişir). Bu, astrofotoğrafçıların Mars’ın kırmızı diskinin ay yüzeyinin yanında görüntülerini yakalaması için mükemmel bir fırsat.

Şu anda Mars, bir uzay aracı filosu tarafından da inceleniyor. NASA, Avrupa Uzay Ajansı, Çin Uzay Ajansı ve Birleşik Arap Emirlikleri, gezegeni yörüngeden inceleyen uzay araçlarına, yüzeyinde dolaşan gezici araçlara ve hatta Mars semalarında kısa uçuşlar yapan ilk helikoptere sahipler.

Kraliyet Astronomi Topluluğu tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Mars, Birleşik Krallık göklerinde parlıyor (2022, 2 Aralık), 3 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-mars-high-uk-skies.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1