Kredi: NASA, ESA ve L. Bianchi (Johns Hopkins Üniversitesi); İşleme: G. Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

Açık küme BSDL 2757’nin parlak, mavi-beyaz yıldızları, bu NASA Hubble Uzay Teleskobu görüntüsünde gaz ve toz bulutlarının paslı kırmızı tonlarını delip geçiyor.

Hubble bu sahneyi, Büyük Macellan Bulutu’ndaki tozun bu yakın, düzensiz gökadanın dört farklı yıldız oluşum bölgesindeki ultraviyole ışığı nasıl gizlediğini inceleyen bir çalışmanın parçası olarak yakaladı. Araştırmacılar, onları saran bulutlardan hala kütle biriktiren, büyümekte olan erken evre yıldızları incelediler. Gaz ve toz tomurcuklanan genç bir yıldıza doğru spiral çizerken morötesi ışık yayar.

Gökbilimciler, bu ışığın tozla nasıl etkileşime girdiğini analiz ederek tozun farklı ortamlardaki özelliklerini daha iyi anlayabilirler.

Bu görüntüdeki mavi, yeşil ve turuncu renkler, görünür ışık spektrumundaki ilgili renkleri temsil eder. Kırmızı renk, spektrumun yakın kızılötesi kısmındaki ışığı temsil eder.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Hubble görünümleri açık küme BSDL 2757 (2022, 2 Aralık), 2 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-hubble-views-cluster-bsdl.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1