9to5Google uygulamanın 4.2 sürümünün artık Google Play Store üzerinden kullanıma sunulduğunu ve eklediği yeni özelliklerden birinin de Hoparlör etiketleri olduğunu söylüyor. Peki Konuşmacı etiketleri nedir ve ne işe yararlar? “Kayıt sırasında her konuşmacıyı otomatik olarak algılar ve etiketlerler.” Ve bir dökümü okurken kimin ne söylediğini bilmek önemlidir. Transkriptlerde Konuşmacı 1, Konuşmacı 2, Konuşmacı 3 vb. olarak farklı konuşmacılar görünecektir. Kullanıcılar her konuşmacıya bir isim atayabilir.

Ayrıca her konuşmacıya farklı bir renk ve Şekil Verdiğiniz Malzeme atanacaktır. Google, “Ses modelleri, transkripsiyonunuzun konuşmacı etiketlemesi tamamlanana kadar geçici olarak cihazda saklanır ve ardından silinir (genellikle birkaç dakika içinde). Konuşmacı metin etiketleri, transkriptinize kaydedilir ve sizin tarafınızdan güncellenebilir. “

Google’ın, telefonunuz çok sıcaksa Hoparlör etiketlerinin çalışmayacağını söylediğine dikkat edilmelidir (uh oh Pixel 6 Pro kullanıcıları). 4.2 sürümüne güncelledikten sonra, uygulamanın kayıt cihazı arayüzünün sağ köşesinde, Hoparlör etiketlerini hızlı bir şekilde açıp kapatmanıza olanak tanıyan yeni bir düğme göreceksiniz. Bu, “Ayarlar”da da ele alınabilir.

Her yeni konuşmacı konuştuğunda, transkripsiyonda yeni bir satır başlatır. “Konuşmacı etiketlerini düzenle”ye basmak, her konuşmacıya bir ad atamanıza, konuşma metnini belirli bir noktadan ayırmanıza ve bir pasaj için mevcut bir konuşmacıya kredi vermenize olanak tanır. Güncelleme ayrıca, telefonun mikrofonunu veya harici bir mikrofonu (Bluetooth aksesuarındaki bir mikrofon dahil) kullanarak kayıt yapmayı seçmenize olanak tanıyan Mikrofon ayarlarını değiştirdi.

Güncellemenin henüz evrensel olarak mevcut olmadığını eklemek istiyoruz. Play Store’dan yüklenip yüklenemeyeceğini görmek için Android uygulama vitrininde Google Kaydedici uygulamasının listesini açın ve aşağı kaydırarak Uygulama bilgilerine gidin. Sürüm numarası en üst satırdadır ve unutmayın, sürüm 4.2 veya üstünü görmek istiyorsunuz.telefon-1