İki Google Mesajlar kullanıcısı bire bir sohbet ederken, gönderilen mesajlar uçtan uca şifrelenir. Dolayısıyla, Coca-Cola’nın CEO’su Kentucky Fried Chicken’ın CEO’su ile gizli formülleri değiş tokuş etmek isterse, ikisi de değiş tokuş ettikleri gizli formülleri birbirlerinin dışında kimsenin bilemeyeceğini bilerek rahatlayabilirler (unutmayın, bu varsayımsal bir örnektir).

Ama diyelim ki Krispy Kreme’nin CEO’su sohbete katılarak şirketinin gizli çörek tarifini diğer iki yöneticiye sırları karşılığında iletmek istiyor. Bu sorunlu olurdu. Neden? Niye? Çünkü şimdiye kadar, Google Mesajlar grup sohbetleri şifreleme ile korunmuyordu, ancak bu artık değişiyor.
Bu senenin başlarında Google, Mesajlar uygulaması üzerinden grup sohbetleri için şifreleme eklemeye çalıştığını söyledi. Göre Droid-Life, bu özellik şu anda bazı Google Mesajlar beta test kullanıcılarına sunulmaya başlandı. Google Mesajlar beta sürümüne katılmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey Google Mesajlar uygulamasını Android telefonunuza yükleyin.

Şimdi Android kullanıcılarının olayı şu. Zengin İletişim Hizmetleri’nin (RCS) sunduğu özelliklerden yararlanmak istiyorsanız, yalnızca Play Store’dan Google Mesajları yüklemeniz değil, aynı Mesajlaşma uygulamasını kullanan başkalarıyla da konuşmanız gerekecektir. RCS’den RCS’ye mesajlaşma, daha uzun mesajlar, daha uzun ve gelişmiş videolar ve resimler göndermenize, okundu bilgisi almanıza, bir yazma göstergesi görmenize, mavi metin balonları kullanarak sohbet etmenize ve şifrelemenin güvenliğinin keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

Ancak aşağıdakileri hatırlamanız gerekir. Bir grup sohbetinin bir üyesi bir iPhone kullanıyorsa veya hatta Verizon Mesajları (Play Store’da bulunur) gibi operatör tarafından desteklenen mesajlaşma uygulamalarından birini kullanıyorsa, tüm bu güzel özellikler ortadan kalkar. Tanıdık geliyor mu? Bununla Apple’ın iMessage’ı arasındaki tek fark, Google Mesajlar kullanıcılarının grup mesajlarına katılan iPhone kullanıcılarıyla dalga geçmemesi veya onları korkutmamasıdır.

Grup sohbeti şifrelemenin yanı sıra, beta testi kullanıcıları, mevcut herhangi bir emojiyi kullanarak bir mesaja tepki verin. Şu anda tepki olarak yalnızca yedi emoji kullanılabiliyor (başparmak yukarı, kalp şeklinde gözlü gülen yüz, ağlayarak gülme, şaşırmış bakış, gözyaşı döken üzgün yüz, kaşlarını çatma ve başparmak aşağı).telefon-1