Yukarıda, kırmızı bir AIDS bilinçlendirme kurdelesi.

Yukarıda, kırmızı bir AIDS bilinçlendirme kurdelesi.
resim: Doğrulanmış (Doğrulanmış)

Deneysel bir HIV aşısı, insanlarda ilk testini geçmiş gibi görünüyor. Yeni çıkan bir Çalışmada, aşı adayı, alıcıların %97’sinde bilim adamlarının umduğu türden bir bağışıklık tepkisi üretti. Daha da önemlisi, aşı aynı zamanda güvenli ve iyi tolere edilmiş görünüyordu.

Aşı adayı eOD-GT8 60mer olarak biliniyor ve Scripps Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından geliştirildi. Faz I deneme testi eOD-GT8 60mer ilkti ilan edildi 2018’de ve Scripps’teki bilim adamları, Ulusal Sağlık Enstitüleri, Fred Hutchinson Kanser Merkezi ve ABD ve İsveç’teki diğer gruplar arasındaki büyük bir işbirliğinin parçası. 36’sına sekiz hafta arayla iki doz aşı verilen 48 sağlıklı katılımcıyı içeriyordu (bu katılımcılar düşük ve yüksek doz grubuna ayrıldı).

HIV enfeksiyonu artık yaşam boyu antiviral tedavi ile etkili bir şekilde yönetilebilir. Ancak virüs, vücuda girdikten sonra yapısını ustaca değiştirme yeteneğine sahiptir ve bu da bağışıklık sisteminin onu uzun süre tanımasını zorlaştırır. Bu, virüse karşı sürekli bağışıklığın, en azından çoğu durumda, erişilemez olduğu anlamına gelir. Ancak on yıllardır bazı insanların virüse ayak uydurabilen geniş ölçüde nötralize edici antikorlar üretebildiğini biliyoruz. Ve bilim adamları, o zamandan beri bu antikorları oluşturabilen, anlaşılması zor HIV aşısının peşinde koşuyorlar.

Bu antikorları elde etmek için germ hattı hedefleme stratejisi olarak bilinen yeni bir yöntem, eOD-GT8 60mer ile temsil edilmektedir. Basit bir ifadeyle, aşının ilk dozu, nadir ve seçilmiş bir B hücresi grubunu, bu antikorları üretebilecekleri bir duruma hazırlamaya çalışır. Ardından gelen güçlendiricilerin daha sonra bu hücreleri yeniden etkinleştirmesi ve sonunda HIV’e karşı dayanıklı ve geniş ölçüde nötralize edici antikorlara yol açması beklenir. Ve bu yeni denemenin bulgularında, yayınlanan Friday in Science, bu stratejinin ilk kısmı çalışıyor gibi görünüyor.

Araştırmacılar, 36 gönüllüden 35’inin bu geniş ölçüde nötralize edici antikorların öncülerini ürettiğini ve bu bağışıklık tepkisinin ancak ikinci dozdan sonra güçlendiğini buldu.

HIV program direktörü Timothy Schacker, “İnsanlarda bu tür bir bağışıklığı tetikleyebilirseniz, onları etkili aşılar tasarlamakta çok zorlandığımız bu virüslerin bazılarından koruyabileceğinizi umuyoruz” dedi. Araştırmaya dahil olmayan Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki tıp, söylenmiş CNN. “Yani bu ileriye doğru atılmış önemli bir adım.”

Faz I denemeleri, öncelikle deneysel bir tedavinin güvenliğini test etmek için tasarlanmıştır. Araştırmacılar, aşının ayrıca olumlu bir güvenlik profiline sahip olduğunu ve aşıyla ilgili ciddi bir yan etki bildirilmediğini yazdı. Dünün Dünya AIDS Günü olduğu göz önüne alındığında, bulgular da zamanında.

Yazarlar, bu çalışmanın yalnızca bir kavram kanıtı olduğunu belirtiyor. Burada görülen erken bulguları doğrulamak ve geniş ölçüde nötralize edici antikorların güçlendiriciler yoluyla güvenilir bir şekilde ikna edilebileceğini göstermek için insanlarda daha fazla araştırma yapılması gerekecek. T hücreleri genellikle mikroplara karşı bağışıklığımızın çok önemli bir yönü olduğundan, gerçekten etkili herhangi bir aşının da muhtemelen HIV’e karşı geniş bir T hücresi tepkisi oluşturması gerekir. Ancak bu araştırma sonuç vermeye devam ederse, o zaman bilim adamları bir gün yalnızca HIV’e karşı kalıcı koruma sağlamakla kalmayıp hepatit C, grip ve covid-19 gibi diğer kaçamak hastalıklara karşı da kalıcı koruma sağlayan aşılar yaratabilirler.

eOD-GT8 60mer’in bir başka Faz I denemesi hâlihazırda devam etmektedir ve diğer benzer aşı adayları üzerinde çalışılmaktadır. test edildi erken insan denemelerinde de.genel-7