Venüs atmosferinin bu bileşik, sahte renkli görüntüsü, Mariner 10 uzay aracı tarafından toplanan görüntüler kullanılarak üretildi. Kredi: NASA/JPL-Caltech, Kamu malı

Dünya dışı yaşamın doğrudan gözlemlerinin yokluğunda, bilim adamları genellikle yaşamın kimyasal yan ürünleri olan ve uzaktan algılama ile tespit edilebilen biyo-imzaları aramaya odaklanırlar. Bu konuda en çok ilgiyi Mars çekmiş olsa da, atmosferi olan diğer güneş sistemi gezegenleri de araştırılmıştır.

2021’de gezegen astronomları, yer tabanlı radyo gözlemlerini kullanarak Venüs atmosferinde fosfin gazı tespit edildiğini bildirdi. Gaz konsantrasyonunun başlangıçta milyarda 20 parça olduğu bildirildi, ancak daha sonra verilerin iyileştirilmiş kalibrasyonu ve analizi temelinde milyarda yedi veya daha az parça olarak revize edildi. Dünya’da fosfin biyolojik süreçlerle ilişkilendirilebilir ve araştırmacılar gazın diğer gezegenlerde yaşam belirtisi olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyorlar.

Sözde fosfin tespiti, yer tabanlı gözlemsel verilerin veri kalibrasyonu ve analizi ile ilgili zorluklar nedeniyle şüpheyle karşılandı. Diğer yer ve uzay tabanlı teleskoplar kullanılarak Venüs’ün atmosferindeki fosfin tespit etmeye yönelik takip girişimleri de kesin bir tespit sağlamadı. Cordiner ve ark. benzersiz bir gözlem platformundan başka bir dizi ölçüme katkıda bulundu: Kızılötesi Astronomi için Stratosferik Gözlemevi (SOFIA).

SOFIA uçağı, Dünya atmosferinin büyük bir kısmının üzerinde olan 13 kilometre yükseklikte uçarak, karasal kaynaklardan gelen fosfin sinyalinin kirlenmesini büyük ölçüde azaltır. Araştırmacılar, çok yüksek spektral çözünürlüğe sahip SOFIA’nın Terahertz Frekanslarında Astronomi için Alman Alıcısı (GREAT) cihazını kullanarak, Venüs’ün yüzeyinin 75-110 kilometre yukarısından uzak kızılötesi spektroskopik veriler topladı. önceki çalışma.

Araştırmacıların bildirdiğine göre, GREAT tarafından üç gözlem uçuşu sırasında toplanan veriler, net bir fosfin kanıtı ortaya koymadı. Venüs’ün atmosferinde herhangi bir fosfin varsa ve bolluğun zaman içinde sabit olduğu varsayılırsa, yeni gözlemler konsantrasyonunda milyarda 0,8 parçalık bir üst sınır olduğunu gösteriyor. Bu seviye, Venüs’ün Dünya’ya bakan tüm yarım küresi için bugüne kadar sunulan en katı üst sınırdır.

Venüs’ün yoğun atmosferinin birçok karmaşıklığı, gezegen bilimciler için kafa karıştırıcı olmaya devam ediyor. Bir sonraki büyük atılım, NASA’nın DAVINCI sondası (Deep Atmosphere Venüs Investigation of Noble Gases, Chemistry, and Imaging) 2030’ların başında gerçekleşmesi planlanan gezegenin yüzeyine daldığında gelebilir.

Çalışma dergide yayınlandı Jeofizik Araştırma Mektupları.

Daha fazla bilgi:
MA Cordiner ve diğerleri, Venüs Atmosferindeki Fosfin: SOFYA GREAT Gözlemlerinden Kesin Bir Üst Sınır, Jeofizik Araştırma Mektupları (2022). DOI: 10.1029/2022GL101055

Bu hikaye, Amerikan Jeofizik Birliği’nin ev sahipliğinde Eos’un izniyle yeniden yayınlandı. Orijinal hikayeyi okuyun burada.

Alıntı: Venüs’te fosfin varsa, pek yok (2022, 2 Aralık) https://phys.org/news/2022-12-phosfin-venus-isnt.html adresinden 2 Aralık 2022 alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1