Halk arasında PCI-SIG olarak bilinen Periferik Bileşen Ara Bağlantı Özel İlgi Grubu, görünüşe göre Nvidia’nın GeForce RTX 4090’ı gibi 16-pin 12VHPWR güç konektörüne sahip ürünler satan şirketlere seslendi.

Grubun halkla ilişkiler departmanı tarafından daha sonra basına iletilen üyelere yapılan açıklamada grup, “bir üretici, 12VHPWR bağlantısının kullanımıyla ilgili olarak PCI-SIG’e olası güvenlik sorunları bildirdi” dedi. Ayrıca, 16 pimli kabloların “eridiğini … ciddi bir elektrik ve yangın tehlikesi oluşturduğunu” iddia eden Genova – Nvidia Corporation adlı devam eden bir davadan da bahsediyor.

Oradan şirket, 16 pimli, 12VHPWR konektörlü ürünler üreten veya satan herkesin bileğine hafif bir tokat gönderdi.

“PCI-SIG, PCI-SIG teknolojilerini (12VHPWR bağlantıları dahil) üreten, pazarlayan veya satan tüm Üyeleri, son kullanıcı güvenliğini sağlamak için, tüketicileri içeren bildirilen sorunlu vakaların test edilmesi de dahil olmak üzere tüm uygun ve ihtiyatlı önlemleri alma ihtiyacı konusunda etkilemek istiyor. yukarıda atıfta bulunulan davada iddia edildiği gibi” diye yazdı grup. “Üyelere, PCI-SIG spesifikasyonlarının birlikte çalışabilirlik için gerekli teknik bilgileri sağladığı ve uygun tasarım, üretim yöntemleri, malzemeler, güvenlik testleri, güvenlik toleransları veya işçiliği ele almaya çalışmadığı hatırlatılır. Bir PCI-SIG spesifikasyonunu uygularken, Üyeler ürünlerinin tasarımı, üretimi ve güvenlik testleri de dahil olmak üzere test edilmesi.”

Nvidia

(İmaj kredisi: Nvidia)

18 Kasım’da Nvidia, kartlarında dünya çapında erimekte olan yaklaşık 50 kasa 12VHPWR konektörünün farkında olduğunu söyledi. Şirket, sahiplerinin konektörü grafik kartına tam olarak takmadığını ve “grafik kartını açmadan önce konektörün güvenli olduğundan emin olmanın ek yollarını araştırdığını” ve etkilenenler için değiştirme işlemlerini hızlandırdığını söyledi.

dava, Genova – Nvidia Corporation davası, 11 Kasım’da açıldı Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde bir toplu dava şikayeti olarak.

Nvidia’nın tüketici GPU alanındaki en büyük rakibi olan AMD, yakında çıkacak olan Radeon RX 7000 kartlarında 16 pimli konektörleri kullanmıyor ve erime olaylarını Nvidia’yı azarlamak için kullanıyor.

PCI-SIG gibi bir örgütün basına üyelere yönelik bir açıklama göndermesi yaygın değildir. Burada açıkça görülüyor ki, grup Gerçekten kendini suçlamadan temize çıkarırken ve daha fazla olası sorunu önlemeye çalışırken, burada mücadelenin dışında kalmak istiyor.genel-21