Google bugün, Android işletim sistemine gelecek birkaç yeni özellikten bahseden yeni bir blog yazısı yayınladı. Örneğin, Google Fotoğraflar uygulamasını kullanarak bir kolaj oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Uygulamayı açın, iki ila altı resme uzun basın, ekranın altındaki “Ekle” sekmesine ve ardından kolaja dokunun.

Ekranın altında, “Avustralyalı karı-koca görsel ikilisi DABSMYLA ve ünlü suluboya sanatçısı Yao Cheng Design”dan yeni eklenen stiller dahil olmak üzere seçebileceğiniz çeşitli düzen seçenekleri göreceksiniz.

Android’in yeni Okuma modu kör, disleksik veya az görenlere yardımcı olacak

Emoji Mutfağı, farklı bir şey yaratmak için iki emojiyi karıştırmanıza olanak tanır. Google Mesajlar’ı açın ve metin alanına iki emojiyi yan yana yerleştirin. Emoji Mutfağında bu özel kombinasyon için hazırlanmış bir şey varsa, metin alanının altındaki önizleme döngüsünde görünecektir. Google tarafından hazırlanan bazı yeni kreasyonlar var, bu yüzden onlara göz atmayı unutmayın!

Görme sorununuz varsa, disleksi veya körseniz, yeni Android Okuma modu, bir Android telefondaki ekran seçeneklerini özelleştirmenize olanak tanır. Ahize metni yüksek sesle okuyacaktır. Okuma hızı ve ses kolayca ayarlanır. Ekrandaki içerik, kontrast, renk ve yazı tipi boyutu için özelleştirilebilir. Bu özelliği elde etmek için yapmanız gerekenler Play Store’dan Okuma modu uygulamasını yükleyin. Özellik kullanılabildiğinde ekranda özel bir simge belirecektir; Okuma modunu etkinleştirmek için buna dokunun.

Android için bir YouTube widget’ı istediniz ve kesinlikle yolda. YouTube arama widget’ı, YouTube kitaplığınız, abonelikleriniz veya Shorts içeriklerinizle hızlı bir şekilde iletişime geçmenizi sağlayacak. Widget’ı almak için ana ekranınızda boş bir yere basın. Açılır pencerede “Widget’lar”a dokunun. Widget’lar menüsünün üst kısmında, arama alanına YouTube yazın ve YouTube widget’ını görmelisiniz. Değilse, henüz telefonunuza ulaşmadı. Endişelenmeyin, daha sonra tekrar deneyin.

Önümüzdeki haftadan itibaren, Google TV uygulamasından tek bir dokunuşla doğrudan evinizdeki televizyon setinize yayın yapabileceksiniz. Bu gerçekleşirken telefonunuzda göz atmaya devam edebileceksiniz ve telefonunuz uzaktan kumanda olarak kullanılabilir. Televizyondan arabanıza geçiş yapan dijital araba anahtarları, telefonunuzu kullanarak arabanızı kilitlemenizi, kilidini açmanızı ve çalıştırmanızı sağlar. Pixel kullanıcıları artık dijital araba anahtarlarını iPhone kullanıcılarıyla paylaşabilir ve araçlarına kimin erişebileceğini değiştirmek için dijital cüzdanı açabilir.

Wear OS’ye yeni özellikler geliyor

Wear OS’ye dönersek, favori kişilerinizi ve her gün günlük gün doğumu ve gün batımı saatlerini görmeyi kolaylaştırmak için yeni kutucuklar ekleniyor. Erken karanlıktan gerçekten nefret ediyorsanız, 21 Aralık’ta işler tersine dönmeye (günler uzamaya) başlar. Ayrıca, Wear OS’deki Google Keep uygulaması güncellendi ve Google, özel arka planlar, fotoğraflar ve çizimlerle listelerinizin ve yapılacak işlerinizin telefonunuzdaki kadar iyi görünmesini sağladığını söylüyor.

Son olarak, önümüzdeki hafta adidas Running uygulamasının fiziksel aktivitenizi takip etmesi için Google Asistan’ı kullanabilirsiniz (en fazla 30 farklı egzersiz türü). “Hey Google, adidas Running ile koşuya başla” dediğinizde uygulama açılır ve akıllı saatinizde hızınızı, mesafenizi ve kalp atış hızınızı takip etmeye başlar.

Android kullanıcıları, bunu tatil hediyeniz olarak kabul edin. Google, bazı Pixel kullanıcılarının sabırsızlıkla bekleyecekleri Aralık Özellik Düşüşüne sahip olmasına rağmen. Bu güncelleme 5 Aralık’ta düşebilir.telefon-1