Financial Times’ın Çarşamba günü bildirdiğine göre, Avrupa Birliği, milyarder içerik denetleme konusundaki katı kurallarına uymadığı takdirde Elon Musk’ın Twitter’ını yasaklamakla tehdit etti ve sosyal medya platformunun geleceği üzerinde bir düzenleyici savaş başlattı.

AB endüstri şefi Thierry Breton, Çarşamba günü Musk ile yaptığı video görüşmede tehditte bulundu, FT bildirildikonuşma hakkında bilgi sahibi olan kişilere atıfta bulunarak.

Rapora göre Breton, Musk’a, yasaklanmış kullanıcıları eski durumuna getirmek için “keyfi” bir yaklaşımdan vazgeçmek ve platformun gelecek yıla kadar “kapsamlı bir bağımsız denetimini” kabul etmek de dahil olmak üzere bir kontrol listesine uyması gerektiğini söyledi.

Twitter ve AB, Reuters’in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Breton daha önce Musk’ı çevrimiçi nefret söylemi ve dezenformasyona karşı önemli AB kurallarına uymaya çağırmıştı. Avrupa Komisyonu adalet başkanı Didier Reynders de benzer yorumlarda bulunmuştu.

Reuters’in Ekim ayında bildirdiğine göre Elon Musk, Avrupa Komisyonu’na Twitter’ın yasa dışı çevrimiçi içerik polisliğiyle ilgili katı Avrupa kurallarına uymaya devam edeceğine dair güvence verdi; artık sosyal ağ onun mülkiyetine geçti.

Musk’tan gelen güvenceler, daha önce Twitter’ın gönderilebilecek içerikte daha az sınıra sahip olduğunu görmek istediğini ifade eden elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’sunun pragmatik bir tutum sergilediğini gösteriyor.

Bu yılın Mayıs ayında, AB endüstri şefi Thierry Breton, Musk’la Teksas’ta bir araya geldi ve ikisi, Musk’ın Twitter’ı satın alması öncesinde AB dijital medya düzenlemesi konusunda anlaşmaya vardığının sinyallerini verdi.

Önceki toplantı, dünyanın en zengin adamının sosyal medya şirketini 44 milyar dolara (kabaca 3.40.270 Rs) nakit olarak satın almak için bir anlaşma yapmasından haftalar sonra geldi.

AB yetkilisi, Breton tarafından Twitter’da iki adamın yer aldığı bir videoda Musk’a Dijital Hizmetler Yasasını Musk’a anlattığını söylüyor. Breton, #DSA hashtag’ini içeren bir tweet’te Musk’a “Yapmamız gerektiğini düşündüğünüz şeye oldukça iyi uyuyor” dedi.

Musk, “Bence bu benim düşüncemle tamamen uyumlu,” diye yanıtlıyor.

İkili, yasa dışı içeriği kontrol etmemeleri halinde şirketlere ağır para cezaları uygulayan yeni yasa hakkında ayrıntıya girmedi. Kurallar, örneğin çocuklara yönelik veya din, cinsiyet, ırk ve siyasi görüşlere dayalı reklamları yasaklıyor.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8