Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi Mühendislik Bilimleri ve Yöntemleri Bölümü’nde doktora öğrencisi olan Andrea Pupa, Unindustria Reggio Emilia ve Nova-Il Sole 24 Ore işbirliğiyle düzenlenen 2022 İtalyan Mekatronik Ödülü’ne seçilen yazarlardan biri. Topluluk tarafından ortaklaşa organize edilmiştir. Sunmuş olduğu çalışma, kağıt makaraların etiketleme makinelerine taşınması ve yerleştirilmesi için mobil ve işbirlikçi robotlar kullanan otomatik bir sistemin oluşturulmasını anlatıyor.

Emilian Üniversitesi’nde profesör olan eğitmen Cristian Secchi’nin gözetiminde yürütülen projeye, özel güvenlik kameraları geliştiren Datalogic ve önde gelen İtalyan ambalaj çözümleri üreticilerinden biri olan Ima da dahil oldu.

Pupa özellikle “işçilerle birlikte üretim sahasında serbestçe hareket eden ve onlarla insan ve insan arasındakine benzer gerçek bir işbirliği yaratan” robotik sistem için bir kontrol mimarisinin geliştirilmesi üzerinde çalıştı. Özellikle, insanların konumunu her zaman izlemek için biri güvenlik, biri bilişsel ve biri “esnek uygulama” olmak üzere üç farklı kontrol seviyesinin geliştirilmesine dahil oldu.

kontrolün önemi

Bilişsel Katman, Pupa’yı açıklıyor, «hem robotlar hem de insanlar tarafından gerçekleştirilebilecek görevler olduğunda müdahale eder. Bu durumda iki aracıdan biri, örneğin çalışan, görevini yerine getirmekte gecikirse veya robota yardım talebinde bulunursa, bu, tıpkı insanlar arasındaki bir işbirliğinde olduğu gibi, ona destek olmak için müdahale edebilir. ».

andrea pupa

Çeşitli hedeflerin atanmasında, sistem normalde herhangi bir şirkette olduğu gibi hareket eder, yani gerçekleştirilecek operasyonun maliyetini ve ilgili rakamların deneyimini dikkate alır.genel-18