Microsoft, güvenilir ortağı olarak uzun süredir OpenAI’ye sahip olabilir ( büyük yatırım), ancak AWS bugün bunu duyurdu Kararlılık AIüretken AI alanındaki en yeni ve yeni girişimlerden biri ve arkasındaki şirket Kararlı Difüzyonbulutunu ikiye katlayarak “görüntü, dil, ses, video ve 3B içerik üretimi için yapay zeka modellerini oluşturmak ve ölçeklendirmek için tercih edilen bulut sağlayıcısı” haline geliyor.

Ek olarak, Stability AI, açık kaynak araçlarını ve modelini daha fazla öğrencinin, araştırmacının, girişimin ve işletmenin kullanımına sunmak için AWS ile birlikte çalışacak (bu, Microsoft ve OpenAI’nin ortaklıklarını duyurduklarında söylediklerine oldukça benziyor).

Kısa süre önce 1 milyar doları aşan bir değerlemeyle 101 milyon dolarlık bir finansman turunu açıklayan Stability AI, modellerini eğitmek için AWS bulutunda binlerce Nvidia GPU kullanıyordu. Şimdi, iki şirket, AWS’yi kullanmayı planlayan Stability AI ile bu ilişkiyi resmileştiriyor. Bilge Yapıcı GPU’lar ve AWS’nin kendi Trainium yongaları ile alt düzey altyapı hizmetlerinin yanı sıra makine öğrenimi platformu.

Tipik olarak, bu anlaşmalar ayrıca tercih edilen fiyatlandırma ve diğer avantajlarla birlikte gelir, ancak ne AWS ne de Stability bugünkü duyuruda bunlardan bahsetmez.

Stability AI’nin kurucusu ve CEO’su Emad Mostaque, “Stability AI’da misyonumuz, AI yoluyla insanlığın potansiyelini harekete geçirmek için temel oluşturmaktır” dedi. “AWS, açık kaynak temel modellerimizi modaliteler arasında ölçeklendirmede önemli bir rol oynadı. On binlerce geliştiricinin ve milyonlarca kullanıcının yapay zekanın gücünden sağlam bir araç seti ile yararlanmasını sağlamak için bu modelleri Amazon SageMaker’da çalıştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Kolektif zeka ve artırılmış teknoloji kullanarak geliştiricilerin oluşturduğu ve müşterilerin tasarlayıp uyguladığı harika şeyleri görmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Son zamanlarda sürüm 2.0’a çıkan Stable Diffusion gibi modeller, yetişkinlere uygun içerik oluşturma yetenekleri nedeniyle, Stable Diffusion 2.0’ın otomatik olarak filtrelediği bir şey veya bu modeller genellikle açıkça seçmemiş sanatçıların görüntüleriyle eğitildiğinden tartışmasız değildir. çalışmalarının bu modelleri eğitmek için kullanıldığına. Yine de, Stabilite AI’nın, modellerini nasıl ortaya çıkardığı konusunda uzun süredir daha temkinli bir yaklaşım benimseyen OpenAI’den bu günlerde oldukça fazla fikir paylaşımı aldığına şüphe yok. Kararlılık AI’nın açık kaynak yaklaşımı, en azından şimdilik, daha fazla geliştirici çekmede ve – iyi ya da kötü – bu alanda inovasyonu yönlendirmede kazanıyor gibi görünüyor.

TechCrunch'ta AWS re:Invent 2022 hakkında daha fazlasını okuyungenel-24