Kredi: Unsplash/CC0 Public Domain

SpaceX Çarşamba günü, Japon firması ispace tarafından üstlenilen dünyanın Ay’a ilk özel iniş aracının fırlatılmasını erteledi.

ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral’dan Perşembe günü saat 03:37’de (0837 GMT) bir Falcon 9 roketinin patlaması planlandı, ancak SpaceX araç üzerinde daha fazla kontrol yapılmasının gecikmeye neden olduğunu söyledi.

Firma, “Fırlatma aracının daha fazla incelenmesi ve veri incelemesinin ardından, @ispace_inc’in HAKUTO-R Misyonu 1’in yarınki lansmanından vazgeçiyoruz; onaylandıktan sonra yeni bir hedef fırlatma tarihi paylaşılacak.”

Şimdiye kadar sadece Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin ay yüzeyine robot göndermeyi başardı.

ispace’in misyonu, Hakuto-R adlı bir programın ilkidir.

Bir şirket açıklamasına göre, iniş aracı Nisan 2023 civarında Ay’ın görünen yüzüne, Atlas kraterine inecek.

SpaceX ve ispace Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gecikme, ek uçuş öncesi kontrollere duyulan ihtiyaç nedeniyle fırlatmanın zaten bir gün ertelenmesinden sonra geldi.

2’ye 2,5 metreden biraz daha büyük olan arazi aracı, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından inşa edilen Rashid adlı 10 kilogramlık bir gezici taşıyor.

Petrol zengini ülke, uzay yarışında yeni bir ülke, ancak geçen yıl Mars’ın yörüngesine bir sonda gönderilmesi de dahil olmak üzere son başarıları sayıyor. Başarılı olursa Rashid, Arap dünyasının ilk Ay görevi olacak.

ispace CEO’su Takeshi Hakamada, “Bu projeyi ilk kez 2016’da kavramsallaştırmaya başladığımızdan bu yana geçen altı kısa yılda çok şey başardık” dedi.

Hakuto, uluslararası Google Lunar XPrize yarışmasında beş finalistten biriydi. Bu yarışma, bir kazanan olmadan sona eren 2018 son tarihinden önce Ay’a bir gezici iniş yapma mücadelesiydi. Ama bazı projeler hala devam ediyor.

İsrail organizasyonu SpaceIL’den bir başka finalist, iniş yapmaya çalışırken yüzeye çarptıktan sonra, Nisan 2019’da bu başarıyı elde etmek için özel olarak finanse edilen ilk misyon olmayı başaramadı.

Sadece 200 çalışanı olan ispace, “Ay’a yüksek frekanslı, düşük maliyetli ulaşım hizmetleri sunarak insan yaşamının alanını uzaya doğru genişletmeyi ve sürdürülebilir bir dünya yaratmayı hedefliyor” diyor.

© 2022 AFP

Alıntı: SpaceX, 1 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-spacex-postpones-japanese-moon-lander.html adresinden alınan Japon aya iniş aracını (2022, 1 Aralık) bir kez daha erteledi.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1