Papa Francis'in fotoğrafı

Vatikan, görünür bir siber saldırının siteyi devre dışı bırakması ve çevrimiçi yalvaranlara 404 hata mesajı vermesinin ardından Çarşamba günü resmi web sitesini kapattı. Holy See, bilgisayar korsanlarının sorumlu olduğundan şüphelendiğini söyledi.

Holy See basın direktörü Matteo Bruni, “Siteye anormal erişim girişimleri nedeniyle teknik soruşturmalar devam ediyor” dedi. Reuters. Web sitesi, basın saatinden itibaren dört saat boyunca çevrimdışı olmuştur.

Varsayılan dijital sabotaj, Rusya’dan sadece bir gün sonra geliyor resmi bir protesto başlattı Vatikan ile Papa Francis’in Ukrayna’daki Rus şiddetini kınayan son açıklamaları üzerine. İlkbaharda, Papa şu yorumlarda bulundu: imalı Ukrayna kışkırttı Rusya’nın işgali. Ve aylarca Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini doğrudan kınamadı—bazılarından sert eleştiri. Yine de Papa Francis, keskin bir dönüşle Ukrayna’daki Rus zulmüne karşı sert sözler sarf etti. yayınlanan bir röportajda Pazartesi bir Cizvit yayını, America Magazine.

Spesifik olarak, Papa, Ukraynalılara yönelik şiddetin suçunu Çeçenler ve Buryati gibi Rus etnik azınlıklarına atıyor gibi görünüyordu. “Elbette işgal eden Rus devletidir. Bu çok açık. Kimi kınadığım iyi bilinmesine rağmen, bazen gücendirmemek ve daha doğrusu genel olarak kınamak için belirtmemeye çalışıyorum. İsim ve soyad koymama gerek yok” dedi.

Gizmodo basın ofisine sorularla ulaştı ancak hemen bir yanıt alamadı.

Web sitesi kesintisi, Katolik Kilisesi’nin merkezinin çevrimiçi bir saldırıya karşı savunmasız olduğu ilk kez ortaya çıkmıyor. İki yıldan biraz daha uzun bir süre önce, bir siber güvenlik şirketi Recorded Future, Çinli bilgisayar korsanlarının Vatikan’ın dahili bilgisayar ağlarına sızdığını iddia etti. göre New York Times.

Ve 2019’da Vatikan, kullanıcıların praterlerini takip etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan sanal bir “Rosary” uygulamasının prömiyerini yaptı. Uygulama bir güvenlik araştırmacısı tarafından hacklendi lansmanından sonraki 15 dakika içinde ve düzeltilmeden önce, kullanıcının kişisel bilgilerinin ve oturum açma kimlik bilgilerinin açığa çıkmasına neden olan kusurlar vardı.genel-7